aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Młodzi głosują

3 czerwca 2003

4776 szkół z całej Polski zgłosiło do piątku swój udział projekcie "Unia Europejska - Młodzi głosują" - symulacji referendum dla uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich.

Organizatorzy projektu z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej nie wyznaczyli konkretnego dnia głosowania. Część szkół, które wyraziły chęć brania udziału w programie już je przeprowadziło, reszta może to zrobić do wtorku, 3 czerwca. Organizatorzy postawili tylko jeden warunek – protokoły z głosowań muszą być przesłane Internetem do regionalnych młodzieżowych komisji referendalnych CEO do wtorku do godziny 18.00.

– Wszystko wskazuje, że liczba szkół biorących udział w projekcie może przekroczyć pięć tysięcy. Codziennie zgłasza się do nas od 50 do 100 kolejnych szkół –  powiedziała Marta Kaszubska z CEO. – Wskazuje to, że możliwość wypowiedzenia się w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest bardzo ważna dla młodych ludzi –  dodała.

Wg stanu na 30 maja najwięcej szkół zgłosiło chęć wzięcia udział w symulacji w województwach: mazowieckim (612 szkół), śląskim (572) i małopolski (416); najmniej w woj. podlaskim (126), opolskim (134) i świętokrzyskim (173).

Wyniki symulacji ogłoszone zostaną publicznie w środę, 4 czerwca wieczorem w specjalnym studiu wyborczym Programu II Telewizji Polskiej.

Projekt "Młodzi głosują" ma charakter edukacyjny. Jego celem jest przede wszystkim przekonanie młodych, że warto brać udział w wyborach. Symulacja referendum unijnego jest już piątym przedsięwzięciem w ramach tego projektu. W ubiegłych latach przeprowadzono symulację wyborów prezydenckich, wyborów parlamentarnych, samorządowych oraz referendum konstytucyjnego.   Wzięło w nich udział łącznie ponad 280 tys. uczniów.

W szkołach biorących udział w symulacjach tworzone są  młodzieżowe komisje wyborcze, których zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem realizacji projektu. Głosuje się na specjalnych kartach.

Samo głosowanie poprzedzają lekcje przeprowadzane na podstawie scenariuszy przygotowanych przez CEO m.in. na temat Unii Europejskiej i referendum. Organizowane są debaty, dyskusje i happeningi. Uczniowie zachęcają się wzajemnie do udziału w wyborach plakatami i na łamach gazetek szkolnych.

Samo głosowanie jest różnie w szkołach organizowane. W niektórych szkołach odbywa się podczas długiej przerwy lub po lekcjach. W jeszcze innych młodzieżowa komisja wyborcza wędruje  z urną podczas lekcji od klasy do klasy.


POWIĄZANE

fot. Marek Borawski/KPRP Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy...

Projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa...

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę