Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Solidarność nie chce, żeby uczyć o korupcji w podstawówce

28 sierpnia 2003

"S" przeciw nauczaniu o korupcji w szkołach podstawowych Zaniepokojenie planami i trybem wprowadzenia tematyki związanej ze zjawiskami korupcji, począwszy od IV klasy szkół podstawowych, wyraziła Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Związek jest przeciwny poruszaniu tej tematyki w szkole podstawowej.

Stanowisko w tej sprawie Rada przedstawiła podczas obrad w Warszawie. Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstaw programowych nauczania, tematyka związana z korupcją ma być od nowego roku szkolnego poruszana przez nauczycieli na wszystkich przedmiotach począwszy od IV klasy szkoły podstawowej. Zdaniem Rady Sekcji, najlepszym sposobem realizacji tej tematyki są zajęcia z "wychowania do aktywnego udziału w życiu gospodarczym", jakie są realizowane w gimnazjach oraz podczas przedmiotu "podstawy przedsiębiorczości", który jest wprowadzany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych.

"Do podstaw programowych można wprowadzić dodatkowe treści - część już jest" - uważa Rada. "W naszej opinii najlepszym sposobem przeciwdziałania zjawiskom patologicznym jest tworzenie odpowiedniego klimatu wychowawczego w szkołach, akcentowanie wspólnie z rodzicami znaczenia wartości etycznych, praworządności, punktualności, solidności, eliminowania zjawisk ściągania, podpowiadania, tolerowanie wymuszeń i innych przejawów cwaniactwa. Dotyczy to także odpowiednich wzorców osobowych wśród dorosłych" - czytamy w stanowisku.

Sprzeciw "S" budzi również fakt, że zadanie to narzuca się nauczycielom, bez odpowiedniego przygotowania. "Zdumienie budzi fakt, iż na kilka dni przed nowym rokiem szkolnym brak jest rozporządzenia oraz innych wskazań metodyczno-programowych. Nie chcemy, aby nauczyciele stawali się zakładnikami programów nastawionych głównie na medialno-polityczny użytek" - oceniono w stanowisku.


POWIĄZANE

To już druga rocznica współpracy znanej sieci restauracji Salad Story i Foodsi, ...

SAP Build Apps: Alternatywa low-code w tworzeniu aplikacji biznesowych 20 wrześn...

Rola samorządów w ochronie bioróżnorodności w Polsce jest kluczowa. Działania po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę