OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Warszawscy studenci chcą emigrować

3 lutego 2004

Blisko połowa studentów największych warszawskich uczelni chciałaby wyjechać na stałe za granicę, zdecydowana większość wyjechałaby na rok-dwa - wynika z badań przeprowadzonych przez Student News - Badania Rynkowe i Społeczne.

- Te wyniki nas zaskoczyły. Nie sądziliśmy, że aż tylu młodych chce wyjechać i że aż tak źle oceniają swoje perspektywy. Będziemy badać, jak się to zmienia na różnych etapach wchodzenia do Unii Europejskiej - mówi Grzegorz Sygnowski z Instytutu Socjologii UW, współprowadzący badania planów i nastrojów studentów przed akcesją Polski do UE.

Badania objęły największe uczelnie warszawskie: Uniwersytet, Politechnikę, Szkołę Główną Handlową i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Okazuje się, że prawie połowa studentów chciałaby wyjechać za granicę na stałe, a 84 proc. - na rok, dwa.

Studenci zaskoczeni nie są. - Pracuję jako informatyk. Firmy zwalniają ludzi i mniej płacą. Kilku moich kolegów już wyjechało do Irlandii i poważnie myślę, czy do nich nie dołączyć - mówi Piotr, student radiokomunikacji na Politechnice.

Najchętniej wyemigrowaliby studenci SGH. Najmniej chętnie - SGGW. - Co z tego, że kończymy najlepszą uczelnię ekonomiczną, że znamy języki i mamy zagraniczne staże? Możemy najwyżej znaleźć pracę za 1700 złotych. Mnie to nie interesuje - mówi Mariusz Surmacz, kończący SGH. Ma kilka pomysłów: studia doktoranckie we Włoszech, praca w instytucjach europejskich w Brukseli, wyjazd do Anglii i USA.

Rektor SGH prof. Marek Rocki nie widzi powodów do niepokoju: - Studenci wyjeżdżają często na praktyki i staże zagraniczne, wiedzą więc, że sobie poradzą. Po to wchodzimy do UE, żeby wspólny był też rynek pracy i można było wybierać.

Część studentów wolałaby znaleźć pracę w Polsce. Jak Ela Nienałtowska, studentka V roku zootechniki na SGGW: - Tu mogłabym robić to, co chcę. Za granicą muszę zrezygnować z ambicji. Ale jeśli nic nie znajdę - wyjadę.

- Trochę się obawiam, że to wejście Polski do UE może w pierwszym okresie ułatwić odpływ najzdolniejszych. Będzie po prostu stosunkowo łatwo wyjechać. I jeśli ta stagnacja ekonomiczna u nas się utrzyma, może to być niebezpieczne - mówi prof. Piotr Węgleński, rektor UW.

Socjolog prof. Kazimierz Krzysztofek (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej) uspokaja, że te wypowiedzi studentów to na razie deklaracje: - Nie wiadomo, jak się w rzeczywistości zachowają po skończeniu studiów. To pokolenie jest sfrustrowane sytuacją na rynku pracy, tym, że nawet dobre wykształcenie nie daje gwarancji na ułożenie przyszłości.


POWIĄZANE

Od 29 kwietnia do 13 maja 2025 r. można się ubiegać o wsparcie z Krajowego Planu...

Oświadczenie Sekretarz Rollins w sprawie dobrowolnego usunięcia sztucznych barwn...

Parlament europejski i Rada Europy osiągnęli porozumienie w sprawie nowoczesnych...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę