Zainaugurowane Związkowe Centrum Kształcenia

24 kwietnia 2002

W spotkaniu uczestniczyli także: Prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Danuta Hübner, Pełnomocnik Rządu do Spraw Informacji Europejskiej Sławomir Wiatr oraz Główny Negocjator Polski Jan Truszczyński.

Głównymi celami ZCKiIE jest dostarczanie rolnikom informacji o sprawach związanych z Unią Europejską. Istnieć będzie 15 wojewódzkich oddziałów Centrum, każdy będzie miał pod opieką 33 regionalne oddziały związkowe. Rolę nośnika informacji odegrają liderzy kółek rolniczych, którzy będą dostarczać informacje do rolników. Centrum będzie organizować szkolenia, konferencje, seminaria oraz informować o UE poprzez media.

Inaugurując powołanie Związkowego Centrum Kształcenia i Informacji Europejskiej chcemy aktywnie włączyć się w program informowania społeczeństwa. Chcemy wziąć na siebie ogromny, odpowiedzialny obowiązek za to, co się stanie z polską wsią. (...) Chcemy włączyć się w proces pracy rządu informowania społeczeństwa. Polsce potrzebny jest dobry partner, Polska potrzebna jest w Europie – powiedział prezes Serafin.

Wielu polskich rolników z obawą myśli o członkostwie w Unii Europejskiej uważając, że nie uda im się wytrzymać konkurencji ze znacznie silniejszymi ekonomicznie gospodarstwami innych państw członkowskich.

Irlandia, Hiszpania czy Portugalia, kiedy wstępowały do Unii Europejskiej, musiały zmierzyć się z podobnymi problemami. Również i rolnicy tych krajów nie byli pozbawieni lęków i obaw, ale jeśli dzisiaj pytamy ich, jak oceniają czas, w którym ich kraje są członkami Unii, to nie ma wątpliwości, że oceniają ten czas jako korzystny. Unia bowiem dostarczyła niezbędnych impulsów na rzecz rozwoju i modernizacji. My przecież musimy modernizować polską wieś i rolnictwo niezależnie, czy będziemy w Unii, czy też nie. Ale niewątpliwie jeśli będziemy częścią tego wielkiego, coraz silniejszego europejskiego mocarstwa, to przyjdzie nam to łatwiej, niż gdybyśmy próbowali rozwiązywać te problemy w izolacji i samotności – przekonywał zebranych Premier Leszek Miller.

L. Miller podkreślił również, że ZCKiIE ma istotne znaczenie dla wyniku przyszłorocznego referendum Aby wszyscy obywatele mogli w tej ważnej sprawie, przesądzającej nasze losy, się wypowiedzieć. To działanie, które dzisiaj podejmujecie, to wielkie zadanie dostarczenia jak najwięcej wiedzy i informacji, mieści się znakomicie w cyklu przygotowań do referendum. Chodzi przecież o to, aby obywatele Rzeczypospolitej, idąc do referendalnych urn, podejmowali decyzję w pełni świadomie - dodał szef rządu.

Prezes Rady Ministrów życzył zebranym, aby udało im się osiągnąć zamierzony cel. Zapewnił również, że rząd będzie wspierać Centrum w realizacji jego celów: Życzę zatem autorom tego przedsięwzięcia, Panu Prezesowi, wszystkim Państwu, aby ten szlachetny i jakże pożyteczny cel został w pełni osiągnięty. Żeby w codziennym dialogu można było przekazać jak najwięcej wiedzy. Struktury rządowe są do Państwa dyspozycji, jesteśmy gotowi współpracować w każdej sprawie i w każdej dziedzinie, gdzie udział administracji rządowej jest potrzebny.

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych obchodzi w tym roku 140-lecie swojego istnienia. Autorytet Waszego Związku jest nie do podważenia. Dlatego też tak istotne jest, że ten autorytet zostanie w dużej części wykorzystany dla dostarczenia wiedzy. Wiedzy, która najlepiej usuwa lęki, przeciwdziała rozmaitym półprawdom czy wręcz fałszowaniu rzeczywistości – podkreślił L. Miller.

Informacja Centrum Informacyjnego Rządu; fot. CIR

POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza pierwszą edycję konkursu dla d...

Na stronie internetowej IOR – PIB (www.ior.poznan.pl) zostało uruchomione biuro ...

Obostrzenia pandemiczne przełożą się na gwałtowne zinformatyzowanie systemu pols...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę