aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Efektywność energetyczna budynków w UE

11 grudnia 2023
Efektywność energetyczna budynków w UE


W czwartek eurodeputowani i hiszpańska prezydencja Rady nieformalnie osiągnęli porozumienie w sprawie planów pomocy w ograniczeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków.

Proponowana zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 r. Ma również na celu umożliwienie renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach oraz usprawnić wymianę informacji na temat efektywności energetycznej.

Cele redukcji emisji

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne; nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych powinny od 2028 r. być bezemisyjne. Państwa członkowskie będą mogły uwzględnić potencjał globalnego ocieplenia w całym cyklu życia budynku, który obejmuje produkcję i utylizację wyrobów budowlanych.

W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wdrożyć środki zapewniające zmniejszenie średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r.

Państwa członkowskie będą musiały wyremontować do 2030 r. 16% budynków niemieszkalnych o najgorszych wynikach, a do 2033 r. 26% budynków o najgorszych wynikach, stosując minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej.

Jeżeli będzie to technicznie i ekonomicznie odpowiednie, państwa członkowskie będą musiały stopniowo instalować instalacje fotowoltaiczne w budynkach publicznych i niemieszkalnych, w zależności od ich wielkości, a także we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych do 2030 r.

Wycofywanie kotłów na paliwa kopalne

Państwa członkowskie przyjmą środki mające na celu dekarbonizację systemów grzewczych i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z myślą o całkowitym wycofaniu kotłów na paliwa kopalne do 2040 r. Państwa członkowskie będą również musiały zaprzestać dotowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne od 2025 r. Finansowe Nadal możliwe będą zachęty w przypadku hybrydowych systemów grzewczych, takich jak systemy łączące kocioł z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła.

Wyjątki

Z nowych przepisów można wyłączyć budynki rolnicze i obiekty dziedzictwa kulturowego, przy czym kraje UE mogą podjąć decyzję o wyłączeniu również budynków chronionych ze względu na ich szczególne wartości architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Sprawozdawca ds. dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków Ciarán Cuffe (Zieloni/EFA, IE) powiedział: „Dziś wieczorem osiągnęliśmy coś niezwykłego. Stworzyliśmy plan przejścia na zasoby budowlane o zerowej emisji. Dzięki temu planowi dodajemy istotny filar do unijnych planów dekarbonizacji i rozpoczynamy długą podróż w kierunku redukcji emisji CO2 w Europie o 36%.

Ta podróż rozpocznie się od budynków, które marnują najwięcej energii. Zmarnowana energia to pieniądze wydane na rachunki. Musimy pomóc obywatelom oszczędzać pieniądze i chronić ich przed niestabilnymi cenami energii. Dlatego wybraliśmy drogę, która może obniżyć rachunki za energię dla wszystkich, zarówno właścicieli domów, jak i najemców, oraz wyeliminować podstawowe przyczyny ubóstwa energetycznego” – dodał.

Następne kroki

Aby nieformalne porozumienie stało się prawem, musi teraz zostać zatwierdzone zarówno przez Parlament, jak i Radę. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosować nad tekstem 23 stycznia.

Geneza

Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40% naszego zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. 15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący rewizji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w ramach tzw. pakietu „Fit for 55”. W nowym europejskim prawie o klimacie (lipiec 2021 r.) zapisano cele na rok 2030 i 2050 w wiążącym prawie europejskim.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: europarl.europa.eu/


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę