aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Efektywność energetyczna budynków w UE

11 grudnia 2023
Efektywność energetyczna budynków w UE


W czwartek eurodeputowani i hiszpańska prezydencja Rady nieformalnie osiągnęli porozumienie w sprawie planów pomocy w ograniczeniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budynków.

Proponowana zmiana dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zużycia energii w sektorze budowlanym UE do 2030 r. oraz uczynienie go neutralnym dla klimatu do 2050 r. Ma również na celu umożliwienie renowacji większej liczby budynków o najgorszych parametrach oraz usprawnić wymianę informacji na temat efektywności energetycznej.

Cele redukcji emisji

Od 2030 r. wszystkie nowe budynki powinny być zeroemisyjne; nowe budynki zajmowane lub będące własnością władz publicznych powinny od 2028 r. być bezemisyjne. Państwa członkowskie będą mogły uwzględnić potencjał globalnego ocieplenia w całym cyklu życia budynku, który obejmuje produkcję i utylizację wyrobów budowlanych.

W przypadku budynków mieszkalnych państwa członkowskie będą musiały wdrożyć środki zapewniające zmniejszenie średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r.

Państwa członkowskie będą musiały wyremontować do 2030 r. 16% budynków niemieszkalnych o najgorszych wynikach, a do 2033 r. 26% budynków o najgorszych wynikach, stosując minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej.

Jeżeli będzie to technicznie i ekonomicznie odpowiednie, państwa członkowskie będą musiały stopniowo instalować instalacje fotowoltaiczne w budynkach publicznych i niemieszkalnych, w zależności od ich wielkości, a także we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych do 2030 r.

Wycofywanie kotłów na paliwa kopalne

Państwa członkowskie przyjmą środki mające na celu dekarbonizację systemów grzewczych i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z myślą o całkowitym wycofaniu kotłów na paliwa kopalne do 2040 r. Państwa członkowskie będą również musiały zaprzestać dotowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne od 2025 r. Finansowe Nadal możliwe będą zachęty w przypadku hybrydowych systemów grzewczych, takich jak systemy łączące kocioł z instalacją fotowoltaiczną lub pompą ciepła.

Wyjątki

Z nowych przepisów można wyłączyć budynki rolnicze i obiekty dziedzictwa kulturowego, przy czym kraje UE mogą podjąć decyzję o wyłączeniu również budynków chronionych ze względu na ich szczególne wartości architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Sprawozdawca ds. dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków Ciarán Cuffe (Zieloni/EFA, IE) powiedział: „Dziś wieczorem osiągnęliśmy coś niezwykłego. Stworzyliśmy plan przejścia na zasoby budowlane o zerowej emisji. Dzięki temu planowi dodajemy istotny filar do unijnych planów dekarbonizacji i rozpoczynamy długą podróż w kierunku redukcji emisji CO2 w Europie o 36%.

Ta podróż rozpocznie się od budynków, które marnują najwięcej energii. Zmarnowana energia to pieniądze wydane na rachunki. Musimy pomóc obywatelom oszczędzać pieniądze i chronić ich przed niestabilnymi cenami energii. Dlatego wybraliśmy drogę, która może obniżyć rachunki za energię dla wszystkich, zarówno właścicieli domów, jak i najemców, oraz wyeliminować podstawowe przyczyny ubóstwa energetycznego” – dodał.

Następne kroki

Aby nieformalne porozumienie stało się prawem, musi teraz zostać zatwierdzone zarówno przez Parlament, jak i Radę. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosować nad tekstem 23 stycznia.

Geneza

Według Komisji Europejskiej budynki w UE odpowiadają za 40% naszego zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych. 15 grudnia 2021 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek ustawodawczy dotyczący rewizji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, w ramach tzw. pakietu „Fit for 55”. W nowym europejskim prawie o klimacie (lipiec 2021 r.) zapisano cele na rok 2030 i 2050 w wiążącym prawie europejskim.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: europarl.europa.eu/


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę