e-petrol.pl: benzyna mocno podrożeje

1 kwietnia 2019
e-petrol.pl: benzyna mocno podrożeje
Od połowy marca na stacjach paliw dominują podwyżki. Ich skala na razie nie była duża, ale w najbliższych dniach zobaczymy wyraźny wzrost cen benzyny, które zbliżą się do poziomu pięciu złotych za litr paliwa.

W minionym tygodniu użytkownicy aplikacji tuTankuj coraz częściej wprowadzali ceny 95-oktanowej benzyny na poziomie przekraczającym pięć złotych za litr paliwa. Stacje z „piątką” jeszcze są w mniejszości, ale w bieżącym tygodniu taka cena na pylonach powinna być bardziej powszechna, bo notowania benzyny w hurcie mocno rosły.
 
Drogie paliwa w rafineriach
 
Notowania paliw w hurtowych cennikach krajowych producentów znajdują się w okolicach tegorocznych maksimów. W minionym tygodniu wyraźnie drożała benzyna bezołowiowa 95, która kosztowała w piątek średnio 3997,00 PLN/metr sześc. Od piątku, tydzień wcześniej metr sześcienny tego paliwa podrożał aż o 170 złotych i jest najdroższy od października ubiegłego roku.  Dużo spokojniej zachowywały się notowania oleju napędowego. Metr sześcienny diesla na przestrzeni tygodnia podrożał jedynie o 9 złotych i jest dzisiaj średnio wyceniany przez rafinerie na 4045,00 PLN.
 
Tak duża rozbieżność w zachowaniu cen benzyny i oleju spowodowała, że różnica w notowaniach pomiędzy tymi paliwami wyniosła w piątek niecałe 50 złotych i była najmniejsza od połowy września ubiegłego roku.


Zobacz komentarz wideo

 
 

Benzyna goni olej napędowy
 

W minionym tygodniu na stacjach zanotowaliśmy 5-groszowy wzrost średniej ceny benzyny bezołowiowej 95 i tylko jednogroszową podwyżkę średniej dla oleju napędowego. Litr popularnej 95-tki kosztuje aktualnie 4,83 PLN a diesla 5,09 PLN. Ta różnica cenowa w najbliższych dniach nadal będzie się zmniejszać, bo benzyna będzie wyraźnie drożeć. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na ten tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,84-5,01 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,07-5,16 PLN/l i 2,14-2,22 PLN/l dla autogazu.


Zwyżki mają się dobrze
 
Na rynku międzynarodowym, mimo obaw o recesję, jakie pojawiły się na początku tygodnia po danych z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, nadal żywiołowo wzrasta cena surowca. Cena baryłki ropy Brent na przestrzeni minionego tygodnia wzrosła o blisko dolara, a poziomy, jakie widzieliśmy w ubiegłym tygodniu były najwyższe od listopada 2018. Zbliżanie się do poziomu 70 USD ma przyczyny ciągle w tych samych czynnikach. Chodzi z jednej strony o działania OPEC i jego sojuszników, a z drugiej strony ciągłym czynnikiem stymulującym jest wizja sankcji wobec Iranu i problemy Wenezueli w kontekście już działających sankcji amerykańskich na PdVSA – jej narodowego producenta naftowego.
 
W Wenezueli na początku ubiegłego tygodnia miał miejsce drugi w minionym miesiącu blackout. W jego konsekwencji nie funkcjonował główny port eksportowy ropy w Jose. Problemy Wenezueli z eksportem wraz z sankcjami wobec Iranu i cięciami produkcji OPEC spowodowały wzrost cen surowca w tym roku o ponad 25 procent – podaje agencja Reutera. Pewną pomocą dla władz wenezuelskich może być zapewne zwiększenie importu jej ropy przez Chiny o 17 proc. do 2,03 mln ton, jednak do powrotu, do dawnych możliwości eksportowych tego kraju na razie nie ma mowy.
 
Na rynkach światowych nie można jednak pominąć także kilku sygnałów wspierających ewentualne spadki - wśród nich wskazać należy m.in. na inne od spodziewanych wyniki amerykańskiego odczytu o zapasach podane w minioną środę.
 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych spada. I półrocze 2019 roku jest pod ty...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińs...

Państwowe służby ds. bezpieczeństwa żywności podały, że Ukraina dostosowuje się ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę