Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej

27 stycznia 2020
e-petrol.pl: ceny spadają i będą spadać dalej
Notowanie cen e-petrol.pl dla rynku detalicznego w minionym tygodniu okazało się wyraźnie spadkowe dla każdego z typów paliw. Dalszy ciąg takich zmian wydaje się być wciąż przed nami.

 
Biorąc pod uwagę relatywnie wysokie marże zwłaszcza w przypadku oleju napędowego na stacjach, możemy sądzić, że kolejne dni będą czasem spadków cen dla tankujących i jednocześnie okresem niezłego zarobku dla stacyjników.

Rafinerie obniżają ceny średnie
 
Na przestrzeni minionego tygodnia wszystkie ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach uległy spadkowym korektom. Najwyraźniej widoczne jest to na dieslu, który w porównaniu z  weekendem, sprzed tygodnia potaniał o 46,60 zł/m sześc. i sprzedawany był w miniony piątek po 3921,60 zł/m sześc. O prawie 22 zł potaniała benzyna 95-oktanowa, która w piątek kosztowała 3877,6 zł/m sześc. Zmiana w przypadku oleju opałowego jest spadkowa o 32,60 zł - metr sześc. tego paliwa kosztował w piątek 2572,40 zł.

Prognozy zdecydowanie spadkowe

W okresie między 27 stycznia i 2 lutego 2020 spodziewamy się ulokowania średnich cen Pb98 w przedziale 5,22-5,33 zł/l, a dla Pb95 oczekiwany jest poziom cen 4,88-4,99 zł/l. W przypadku oleju napędowego zmiana spadkowa również będzie odczuwalna i przewidujemy poziom cen wynoszący 5,03-5,16 zł/l. Nie uniknie spadków także autogaz - według naszych prognoz powinien on kosztować 2,29-2,35 zł/l w bieżącym tygodniu.


 


Nadpodaż na horyzoncie?

Miniony tydzień przyniósł systematyczny spadek cen surowca na giełdzie w Londynie. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w poniedziałkowy poranek, kiedy kosztowała ponad 65,50 USD. W czwartek można było ją kupić za jedyne 61,25 USD. W miniony piątek przed południem cena surowca utrzymywała się powyżej poziomu 62 dolarów.
 
Początek ubiegłego tygodnia zapowiadał wzrosty na rynku naftowym. Doniesienia o wyraźnym ograniczeniu  wydobycia w Libii i perspektywa niemal całkowitego zatrzymania produkcji w tym kraju, w związku z zablokowaniem terminali eksportowych przez oddziały związane z Libijską Armią Narodową Chalifa Haftara, na giełdzie naftowej w Londynie przełożyły się na zwyżkę notowań surowca. Jednak inwestorzy tylko na chwilę przejęli się libijskimi problemami. 
 

Ropa szybko zaczęła tanieć w związku z nowymi prognozami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) zakładającymi zaskakującą nadpodaż surowca w pierwszej połowie tego roku. Inwestorów przestraszyły też doniesienia o nowym wirusie wykrytym w Chinach. Wracają oni pamięcią do epidemii SARS, która negatywnie odbiła się m.in. na podróżach lotniczych, redukując zapotrzebowanie na produkty naftowe. Do tego w opublikowanych w minionym tygodniu danych amerykańskiego Departamentu Energii na temat poziomu zapasów ropy i paliw gotowych odnotowano rekordowy poziom rezerw benzyn. Jest on najwyższy od początku 1990 r., czyli od kiedy prowadzona jest ta statystyka.

 

dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


POWIĄZANE

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 lutego 2021 r. został opubliko...

Do dziś nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się ...

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca wszystkich uczestników łańcucha dos...


Komentarze

...Gdy mróz w lutym mocno trzyma, wtedy już niedługa zima...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
KRUS_6.11.20krir_170717
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę