e-petrol.pl: tańsze tankowanie przed nami

19 sierpnia 2019
e-petrol.pl: tańsze tankowanie przed nami

W ostatnich dniach zobaczyliśmy poważną obniżkę średnich cen na krajowym rynku detalicznym. To miły ruch w okresie wyjazdów na trwający "długi weekend", jednak przed nami możliwy jest dalszy ciąg obniżek.

Wprawdzie w mijającym tygodniu pojawiły się zmiany, które mogły zadziałać stymulująco na zwyżki także i u nas w kraju, jednak krótkotrwały impuls związany z odroczeniem amerykańskich ceł na Chiny okazał się niewystarczający, aby popsuć humory polskim kierowcom.

Jakie zmiany w cennikach rafinerii?

Zmiany cenników rafineryjnych, w porównaniu z końcówką ubiegłego tygodnia, są zwyżkowe, jednak nie mają one przesadnie dynamicznej skali, zwłaszcza w przypadku benzyn. Podrożały one o ponad 30 zł na metrze sześc. Benzyna 98-oktanowa kosztuje dzisiaj 4169 zł, a Pb95 - 3963,4 zł. W przypadku cen hurtowych oleju napędowego zmiana wyniosła ponad 60 zł, a średnia cena tego paliwa dzisiaj to 3997 zł/m sześc. Średnia cena oleju opałowego wynosi aktualnie 2554,4 zł/m sześc., co daje nam zwyżkę o ponad 48 zł w stosunku do ostatniego weekendu.

Będzie taniej na stacjach

Polscy kierowcy w okresie między 19 i 25 sierpnia spodziewać się będą mogli zmian cenowych, które spowodują, że średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokuje się w przedziale 5,36-5,47 zł/l. Spadek możliwy jest także dla benzyny 95-oktanowej, która może kosztować 5,02-5,13 zł/l. Dla oleju napędowego analitycy e-petrol.pl prognozują, że średnia cena tego paliwa wyniesie 4,95-5,06 zł/l. Jeżeli chodzi natomiast o średnią cenę autogazu na polskich stacjach, jej poziom znajdzie się między 1,95 i 2,02 zł/l.

Krótkotrwały optymizm na rynku naftowym

W trakcie mijającego tygodnia notowania ropy na giełdzie w Londynie powróciły na chwilę ponad 60 dolarów, notując we wtorek lokalne maksima cenowe na poziomie 61,50 USD. Optymizm był jednak chwilowy i dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent kupujący płacą niewiele ponad 59 dolarów.

Argumentów za odbiciem dostarczyła w pierwszej połowie tygodnia zaskakująca decyzja amerykańskiej administracji o odsunięciu w czasie dodatkowych ceł na import z Chin. Nowe 10-procentowe opłaty na wybrane produkty z Chin (m.in. telefony i laptopy) miały wejść w życie z początkiem września, ale we wtorek władze USA poinformowały, że te stawki zaczną obowiązywać dopiero od połowy grudnia. Inwestorzy odebrali to jako sygnał poprawy relacji na linii Waszyngton-Pekin, a ropa zareagowała na te doniesienia największym dziennym wzrostem notowań w tym roku.

Dobre nastroje nie utrzymały się jednak długo i przed weekendem cena surowca wróciła w okolice poziomu zamknięcia z poprzedniego piątku. Do szybkiej realizacji zysków przyczyniły się obawy o kondycję globalnej gospodarki i jej wpływ na popyt na produkty naftowe. W cotygodniowym raporcie amerykański Departament Energii zanotował zaskakujący wzrost zapasów ropy, przy rekordowym wyniku popytu na benzynę w USA. Do tego na rynku amerykańskich obligacji pojawiło się zjawisko inwersji krzywej rentowności, czyli wyższej rentowności obligacji 2-letnich niż papierów długoterminowych 10-letnich. Taka relacja zazwyczaj zapowiada recesję w USA i ostatni raz widziana była w 2007 roku, chwilę przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 19-25 sierpnia 2019:

Poniedziałek
• Strefa euro – inflacja konsumencka

Środa
• Polska – produkcja przemysłowa
• USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
• Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
• Polska – sprzedaż detaliczna
• Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
• USA – indeks PMI dla przemysłu

Piątek
• USA – sprzedaż nowych domów

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, https://www.e-petrol.pl/


POWIĄZANE

Konieczność ochrony środowiska wymaga zmniejszenia jego zanieczyszczenia przez o...

O tym, w jaki sposób Sesje Naukowe Instytutu Ochrony Roślin – PIB wpływają na po...

Coraz więcej firm zajmujących się przetwórstwem mleka decyduje się na wprowadzen...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę