informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Gmina Brenna czeka na całe rodziny

12 lipca 2018
Gmina Brenna czeka na całe rodziny

Aktywnie, rowerowo, pieszo, ale też twórczo i odkrywczo. Gmina Brenna zaprasza do rodzinnego spędzenia czasu w sercu Beskidu Śląskiego. 

 

Poznając tradycje, zwyczaje, regionalne smaki

- Nie wiemy co to nuda. Zachęcamy naszych gości, dużych i małych, do poznania tradycji naszych przodków. W dobie komputerów, smartfonów warto zobaczyć jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądała codzienność. W naszej gminie znajdują się ciekawe miejsca, wpisane w rejestr zagród edukacyjnych województwa śląskiego, warto je odwiedzić  – mówi Jerzy Pilch, wójt Gminy Brenna.

W Koziej Zagrodzie poznamy życie pasterzy sprzed lat, gdy żyło się w zgodzie z naturą. Na miejscu znajduje się tradycyjna chata, w której można spróbować lokalnych potraw, a także jest okazja do zakupu regionalnych produktów. Odbywają się tu warsztaty między innymi: klagania sera, wyrobu zielników, plecionkarskie i wiele innych. Niewątpliwie atrakcją tego miejsca są zwierzęta: kozy i owce, które można pogłaskać i nakarmić.

W Górkach Małych znajduje się Chlebowa Chata, gdzie można przeżyć niezapomnianą podróż w czasie. Gospodarze  pokazują życie sprzed czasów techniki, gdy narzędzia były proste, a w domu i gospodarstwie najważniejszy był człowiek i zwierzęta. Tu każdy możne upiec swojego podpłomyka. Gospodarze przy tym snują niezwykłe opowieści o miodzie i pszczołach. Jest też okazja skosztowania tradycyjnych, regionalnych wypieków. Warto odwiedzić to miejsce!

Polecamy także odwiedzić Gospodarstwo Agroturystyczne „U Gazdy”. To zlokalizowane wysoko w górach na breńskiej Malince miejsce, gdzie natura dotyka codzienności, wolno spacerujące zwierzęta domowe są na wyciągnięcie ręki, a prawdziwe domowe jedzenie zaspokoi podniebienia najbardziej wymagających. 

Aktywnie spędzając czas

- Nasza gmina odpowiada także na potrzeby aktywnych turystów. Staramy się inspirować dzieci i młodzież do szukania swoich sportowych pasji. Zapraszamy do Górek Wielkich do Ośrodka pod Brandysem, gdzie czekają: huśtawki, rampa, siłownia, ścianka wspinaczkowa. Z kolei w Brennej przy budynku dawnego gimnazjum znajduje się pumptrack, czyli rowerowy plac zabaw. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie odwiedzają, znajdujący się w Brennej, park linowy Orla Perć. Goście do wyboru mają cztery trasy, a pokonanie wszystkich przeszkód dostarcza dużej dawki emocji – zauważa  Katarzyna Macura, dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna. I dodaje: -  Można u nas zdobyć Dziecięcą Odznakę Turystyczną – to program skierowany dla całych rodzin. Przemierzając breńskie szlaki i odwiedzając różne atrakcje, należy zbierać pieczątki, by otrzymać odznakę. Książeczki, w cenie 4 zł, do nabycia są w  Informacji Turystycznej.

Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają Park Turystyki, gdzie znajduje się plac zabaw, siłownia, strefa sportu z mini golfem, kręglami, siłownią. Jest tu także amfiteatr, w którym niemal przez całe wakacje odbywają się spektakle dla dzieci i  organizowane są imprezy.

Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej znajduje się plac zabaw, na którym funkcjonuje huśtawka typu gniazdo, a także statek piracki pozwalający nie tylko rozwijać umiejętności ruchowe najmłodszych, ale także stwarza wiele możliwości ciekawej zabawy.

Zarówno uroki gminy Brenna, jak i sąsiednich miejscowości można podziwiać przemieszczając się na rowerze. Główna ścieżka rowerowa prowadzi wałem rzeki, ale możliwości jest znacznie więcej, zarówno bliższych i dalszych wycieczek.


Pamiętając o pisarce 

W Górkach Wielkich znajduje się Dwór Kossaków – Centrum Kultury i Sztuki. To tu przez większą część swojego życia mieszkała popularna pisarka Zofia Kossak-Szatkowska. - Miejsce to przepełnione jest wspomnieniami o pisarce, ale odpowiadając na potrzeby najmłodszego pokolenia turystów, zaskakuje nowoczesnymi, multimedialnymi rozwiązaniami. W pięknej scenerii odbywają się warsztaty i koncerty dla dzieci i dorosłych. Warto także wspomnieć postać Kacperka –  bohatera jednej z książek Zofii Kossak. Mowa o „Przygodach Kacperka – góreckiego skrzata” - wyjaśnia wójt Pilch.

 

W świecie bajek

Z myślą o dzieciach powstał także Ogród Bajek przy Chacie Grabowej. To przestrzeń, w której rzeczywistość przenika się z krainą baśni i legend. Ogród został podzielony na cztery żywioły: ognia, powietrza, wody i ziemi. - Do tego miejsca prowadzi Bajkowy Szlak Utopca – trasa spacerowa, która rozpoczyna się w Brennej Centrum, biegnie doliną Hołcyny, przez górę Grabową, a kończy się w Leśnicy. Szlak jest łatwy do przejścia nawet dla rodziców przemieszczających się z dziećmi w wózkach. Podczas spaceru warto zapoznać się z treścią tablic prezentujących  opowieści o Utopcu, gaździe Brennicy. Postać ta jest równocześnie maskotką naszej gminy. 

 

Z wizytą u nietoperzy

- Prawdziwą perełką naszej gminy jest obserwatorium nietoperzy. Wizyta w nim to niezwykła okazja podpatrzenia, a także - z pomocą specjalnego systemu - usłyszenia tych latających ssaków. Poddasze budynku szkoły zamieszkują dwa gatunki nietoperzy podlegające ochronie ścisłej: podkowiec mały oraz nocek duży. W celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt na strychu szkoły w Brennej powstało obserwatorium – wyjaśnia wójt. I zapewnia: - Warto poznać te i wiele innych atrakcji naszej gminy. Zapraszamy najmłodszych i ich opiekunów do Brennej.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 21.02.2019 światowa prod...

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę