aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę, to niech ich nie robi

9 października 2017
Jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę, to niech ich nie robi

Nowoczesna zaczęła zbiórkę podpisów pod petycją ws. ograniczenia handlu w niedzielę

Jeśli ktoś nie chce robić zakupów w niedzielę, to niech ich nie robi - powiedział lider partii Nowoczesna Ryszard Petru. Ugrupowanie rozpoczęło w niedzielę zbiórkę podpisów pod petycją do posłów i posłanek, żeby nie głosowali za ustawą ograniczającą handel w niedziele.

Niedzielne zbieranie podpisów pod petycją do posłów i posłanek, żeby nie głosowali za ustawą ograniczającą handel w niedziele, rozpoczęło akcję "Robię zakupy, kiedy chcę"

"Zbieramy podpisy pod petycją do posłów Rzeczpospolitej, aby pokazać, że Polacy chcą mieć wolność wyboru i chcą robić zakupy w niedzielę" - powiedział na niedzielnym spotkaniu przed warszawską galerią Mokotów Petru. Jak ocenił, ludzie masowo podpisują petycję.

"My, konsumentki i konsumenci, przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pracodawców, izb handlowych i wszyscy, dla których ważna jest swoboda handlu i działalności gospodarczej, mają świadomość konsekwencji wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę, apelujemy do posłanek i posłów na Sejm RP o nieprzyjęcie tej antywolnościowej, szkodliwej dla polskiej gospodarki ustawy" - czytamy w petycji.

"Zauważmy, że ograniczenie handlu w niedzielę spowoduje nie tylko utratę miejsc pracy, ale wręcz część biznesów zniknie - zwłaszcza przygranicznych sklepów we wschodniej i zachodniej części Polski, gdzie na zakupy przyjeżdża wielu Niemców, Ukraińców i Białorusinów" - podkreślił w niedzielę lider Nowoczesnej.

Mieszkańcom Warszawy rozdawane były naklejki z hasłami, m.in. "Robię zakupy, kiedy chcę", "Nie dla zakazu handlu w niedzielę", "Chcę pracować w niedzielę". Jak wyjaśnił Petru, na naklejkach nie ma emblematów partyjnych, ponieważ inicjatorom akcji zależy, by "pokazać, że to ponadpartyjna sprawa". "Chcemy, żeby to była akcja społeczna" - dodał.

Zdaniem Petru problem pracowników, którzy nie chcą pracować w niedziele, można rozwiązać przez zmianę zasad - tak, by "co druga niedziela dla pracowników musiała być wolna". "Mówię np. o takich osobach, które pracują w handlu" - podkreślił.

"Zamiast wylewać dziecko z kąpielą i zabijać miejsca pracy oraz ograniczać polskie PKB, pomyślmy o pracownikach, żeby byli dobrze traktowani przez pracodawcę. Pamiętajmy też o osobach, które chcą pracować w niedzielę, np. studentach albo osobach, które mają dzieci" - dodał.

Akcja odbywa się w całej Polsce. Posłowie Nowoczesnej zbierali podpisy pod petycją nie tylko w Warszawie (Joanna Schmidt, Jerzy Meysztowicz, Paweł Rabiej), ale także m.in. we Wrocławiu (Michał Jaros, Krzysztof Mieszkowski), Toruniu (Joanna Scheuring-Wielgus), Łodzi (Katarzyna Lubnauer), Łomiankach (Kamila Gasiuk-Pihowicz), Opolu (Witold Zembaczyński), Katowicach (Monika Rosa, Barbara Dolniak, Paweł Kobyliński) oraz Bielsku-Białej (Mirosław Suchoń) i Koszalinie (Radosław Lubczyk).

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

W większości państw Unii Europejskiej przez cały tydzień zakupy można robić w zasadzie bez ograniczeń. Restrykcje obowiązują tylko w kilku - niemal całkowity zakaz handlu w niedziele i święta jest w Niemczech i Austrii. Częściowe ograniczenia mają Belgia, Francja, Grecja, Holandia i Luksemburg. Z zakazu pracy w niedziele wycofały się w kwietniu Węgry. Poza UE w Europie zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Szwajcarii i Norwegii.(PAP)

autorka: Martyna Olasz


POWIĄZANE

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę