aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kip Stephen Thorne - fizyk i filmowiec

4 października 2017
Kip Stephen Thorne - fizyk i filmowiec

W swojej pracy naukowej tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - Kip Stephen Thorne - zajmował się m.in. czarnymi dziurami i tunelami czasoprzestrzennymi. Swojej wiedzy użyczył także filmowcom przy produkcji hitu „Interstellar”.

Jeden z trzech laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki - Kip S. Thorne jest współzałożycielem projektu wykrywania fal grawitacyjnych LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory). W jego ramach zajmował się m.in. przewidywaniem sygnałów pochodzących z różnych kosmicznych źródeł.

Fizyk urodzony 1 czerwca 1940 roku w Logan w Utah pochodzi z rodziny o akademickich tradycjach. Oboje rodzice przyszłego noblisty byli profesorami. Ojciec zajmował się rolnictwem, a matka ekonomią.

Mimo że wychowany został w wierze Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Mormoni) obecnie uważa się za ateistę. Twierdzi przy tym, że nie widzi konfliktu między religią a nauką.

Thorne, który od dzieciństwa wykazywał wyraźne zainteresowania naukowe i zdolności w tym kierunku w 1962 r. ukończył California Institute of Technology (Caltech), a w 1965 r. zdobył doktorat w Princeton University pod opieką słynnego Johna Wheelera. Z tym tytułem powrócił do Caltech, gdzie w 1970 r. uzyskał tytuł profesora fizyki teoretycznej, po 11 latach tytuł William R. Kenan Jr. Professor, a w 1991 r. tytuł Feynman Professor of Theoretical Physics.

W swojej pracy zajmował się przestrzenią, czasem i grawitacją. Interesowały go tak egzotyczne zagadnienia jak czarne dziury, relatywistyczne gwiazdy, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie. W projekt LIGO zaangażował się w 1984 roku.

W 2009 roku Thorne zrezygnował ze swojego stanowiska w Caltech (na rzecz tytułu Feynman Professor of Theoretical Physics, Emeritus), aby zająć się m.in. pisaniem i współpracą przy tworzeniu filmów. Decyzja ta doprowadziła go do pracy w charakterze producenta wykonawczego przy superprodukcji „Interstellar”. Związane z filmem zagadnienia naukowe przyszły noblista opisał w książce „Interstellar i nauka”.

Thorne jest zdobywcą wielu innych, prestiżowych nagród, członkiem uznanych stowarzyszeń i posiadaczem licznych doktoratów honoris causa. W czasie swojej kariery akademickiej opieką objął kilkudziesięciu młodszych fizyków, z których wielu jest dzisiaj liderami w swoich dziedzinach.

 

Marek Matacz, Ewelina Krajczyńska (PAP)


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę