informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Lubuskie/ W PN "Ujście Warty” nadal przebywa wiele ptaków

22 stycznia 2019
Lubuskie/ W PN "Ujście Warty” nadal przebywa wiele ptaków

Łagodna zima sprawia, że w Parku Narodowym „Ujście Warty” (woj. lubuskie) zimową porą przebywa wiele ptaków. Przed weekendem przyrodnicy naliczyli tam ponad 54 tys. gęsi. Podobna sytuacja była przed rokiem – poinformował PAP Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.

„Można przypuszczać, że ta tendencja utrzyma się na dłużej. W przeszłości, kiedy zimowe temperatury były niższe, gęsi o tej porze roku było znacznie mniej. Po jesiennej koncentracji w poszukiwaniu pożywienia i łagodniejszych warunków odlatywały u progu zimy na zachód i południe Europy. Teraz podobne warunki panują u nas i część ptaków zostaje na dłużej” – powiedział PAP Wołowik.

Innym z symptomów mogących świadczyć o ocieplaniu się klimatu jest termin migracji łabędzi krzykliwych. To ptaki uznawane za zwiastuny zimy. W tym sezonie ich koncentracja dopiero się rozpoczęła. Ostatnie liczenie wykazało, że w parku jest około 1,6 tys. tych ptaków. „Łabędzie krzykliwe, w odróżnieniu od niemych, które dominują nad naszymi wodami, są dość hałaśliwe, a ich głosy są dość podobne do wydawanych przez żurawie, których jest teraz bardzo mało” – dodał Wołowik.

Na obszarze parku zaczął rosnąć poziom wody, który w ostatnich miesiącach był bardzo niski. Tym samym, park z dnia na dzień coraz bardziej zaczyna przypominać duże jezioro. „Postomia wylewa swoje wody na okoliczne łąki i pastwiska, przyciągając tym samym gęsi, których liczba w parku ponownie się zwiększyła. Na wodzie zaczyna przybywać zimujących kaczek, w tym również gości z północy – gągołów, nurogęsi, bielaczków” – powiedział Wołowik.

Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Jego krajobraz to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk.

Na tym obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Ujściowy odcinek Warty, wraz ze swoimi kanałami, rzeką Postomią i rozległymi polderami, to jedno z najważniejszych miejsc jesiennych i wiosennych koncentracji wędrownych ptaków wodnych i błotnych. Prym wśród nich wiodą gęsi, które pokonują najdłuższe dystanse podczas swoich podniebnych podróży.

 

Marcin Rynkiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Jesteśmy jako kraj potentatem produkcji owoców, ale jemy aż o 40% mniej owoców n...

Głosowanie w Komisji AGRI PE nad sprawozdaniem p. Ulriki Müller dotyczącym rozpo...

W odpowiedzi na pismo z 7 marca 2019 r. Zarządu KRIR realizujące wniosek zgłoszo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę