Lubuskie/ W PN "Ujście Warty” nadal przebywa wiele ptaków

22 stycznia 2019
Lubuskie/ W PN "Ujście Warty” nadal przebywa wiele ptaków

Łagodna zima sprawia, że w Parku Narodowym „Ujście Warty” (woj. lubuskie) zimową porą przebywa wiele ptaków. Przed weekendem przyrodnicy naliczyli tam ponad 54 tys. gęsi. Podobna sytuacja była przed rokiem – poinformował PAP Michał Wołowik z PN „Ujście Warty”.

„Można przypuszczać, że ta tendencja utrzyma się na dłużej. W przeszłości, kiedy zimowe temperatury były niższe, gęsi o tej porze roku było znacznie mniej. Po jesiennej koncentracji w poszukiwaniu pożywienia i łagodniejszych warunków odlatywały u progu zimy na zachód i południe Europy. Teraz podobne warunki panują u nas i część ptaków zostaje na dłużej” – powiedział PAP Wołowik.

Innym z symptomów mogących świadczyć o ocieplaniu się klimatu jest termin migracji łabędzi krzykliwych. To ptaki uznawane za zwiastuny zimy. W tym sezonie ich koncentracja dopiero się rozpoczęła. Ostatnie liczenie wykazało, że w parku jest około 1,6 tys. tych ptaków. „Łabędzie krzykliwe, w odróżnieniu od niemych, które dominują nad naszymi wodami, są dość hałaśliwe, a ich głosy są dość podobne do wydawanych przez żurawie, których jest teraz bardzo mało” – dodał Wołowik.

Na obszarze parku zaczął rosnąć poziom wody, który w ostatnich miesiącach był bardzo niski. Tym samym, park z dnia na dzień coraz bardziej zaczyna przypominać duże jezioro. „Postomia wylewa swoje wody na okoliczne łąki i pastwiska, przyciągając tym samym gęsi, których liczba w parku ponownie się zwiększyła. Na wodzie zaczyna przybywać zimujących kaczek, w tym również gości z północy – gągołów, nurogęsi, bielaczków” – powiedział Wołowik.

Park Narodowy "Ujście Warty" zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Jego krajobraz to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk.

Na tym obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Ujściowy odcinek Warty, wraz ze swoimi kanałami, rzeką Postomią i rozległymi polderami, to jedno z najważniejszych miejsc jesiennych i wiosennych koncentracji wędrownych ptaków wodnych i błotnych. Prym wśród nich wiodą gęsi, które pokonują najdłuższe dystanse podczas swoich podniebnych podróży.

 

Marcin Rynkiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Superowoce, choć brzmi to banalnie, są prawdziwymi super bohaterami codziennej d...

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsult...

Percepcja superowoców i rosnący popyt na owoce jagodowe to tylko szansa. Moda na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę