Łukaszenka krytykuje Rosję za ograniczenie importu mleka i nabiału z Białorusi

1 marca 2018
Łukaszenka krytykuje Rosję za ograniczenie importu mleka i nabiału z Białorusi

„Nie zostawimy takich rzeczy bez odpowiedzi” – oświadczył w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, komentując zapowiedziane przez Rosję kolejne ograniczenia importu mleka i nabiału z jego kraju.

Między Białorusią i Rosją "znowu zaczęły się spory o dostawy mleka" - dodał.

„Nie będziemy tego tolerować. Służby specjalne informują mnie, że (Rosjanie - PAP) przywieźli z Nowej Zelandii czy skądś mleko w proszku – to ich sprawa – pojawiły się nadwyżki i oni próbują ograniczać nas, sprzedając tamto mleko po wysokich cenach. Dlatego nie podoba się im tanie mleko” – powiedział Łukaszenka, cytowany przez swoje biuro prasowe, podczas spotkania z wicepremierem Michaiłem Rusym.

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) zapowiedziała w lutym, że wprowadzi czasowy zakaz sprowadzania z Białorusi części produktów mlecznych z powodu zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa tej żywności. Najpierw ogłoszono, że zacznie on obowiązywać od 26 lutego, potem że od 6 marca.

Białoruskie media zwracają uwagę, że inni importerzy białoruskiego nabiału, np. Ukraina czy Kazachstan, nie zgłaszali zastrzeżeń do bezpieczeństwa produktów. Strona rosyjska twierdzi, że w mleku znalazła zakazane substancje.

Białoruskie ministerstwo rolnictwo i wyżywienia zapewniło w czwartek, że podejmuje działania, by wyjaśnić wątpliwości i uregulować sprawę przed 6 marca.

 

Justyna Prus (PAP)


POWIĄZANE

UE pracuje nad regulacjami mogącymi doprowadzić do zakazu połowów za pomocą raże...

Diesel najdroższy od połowy 2015 r., ceny innych paliw też wyraźnie rosną - to e...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę