A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Minister Rozwoju i Technologii nie złoży do KE wniosku ws. klauzul ochronnych

23 marca 2023
Minister Rozwoju i Technologii nie złoży do KE wniosku  ws. klauzul ochronnych

Jak podaje ZZR KORONA, 19 stycznia 2023 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z pismem do Ministra Rozwoju i Technologii o wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022, która to pozwala na przywrócenie ceł ochronnych w sytuacji gdy nadmierny import powoduje trudności unijnych producentów.

Zastosowanie tego artykułu i przywrócenie ceł importowych na artykuły rolne przywożone z Ukrainy, w odniesieniu do zapisów Układu o Stowarzyszeniu pomiędzy UE a Ukrainą jest w obecnej sytuacji niemożliwe. Wynika to z faktu, że nie tylko zastosowanie, ale nawet rozpatrywanie przez Komisję Europejska tej klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022 jest możliwe tylko wówczcas, kiedy import towaru lub grupy towarów ma negatywne skutki dla producentów rolnych wszystkich krajów całej Unii Europejskiej- informuje w swoim piśmie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.  Czyli krotko mówiąc, ministerstwo, które jest władne składać wnioski do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej na płody rolne importowane z Ukrainy, zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, takiego wniosku nie złożyło, ponieważ uważa, że obecnie nie może mieć zastosowania klauzula ochronna, gdyż problemy związne z importem występują w krajach graniczących z Ukrainą a nie w całej Unii Europejskie.

Ponadto Ministerstwo Rozwojui Technologii nie złożyło i nie złoży wniosku do KE na wprowadzenie ceł na kukurydzę importowaną z Ukrainy, ponieważ "zerowa" stawka celna, obowiązywała już przed rozporządzeniem nr 2022/870 PE które było skutkieim Umowy Stowarzyszeniowej pomiędzy UE i Ukrainą.

Tak więc, można stwierdzić, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nie zwrociło się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zastosowanie klauzuli ochronnej i przywróceniem ceł na artykuły rolno-spożywcze importowane z Ukrainy, ponieważ samo uznało, że nie ma on szansy na rozpatrzenie.

Związkowcy, w swoich opiniach wyrażają zdziwienie odnośnie takiego stanowiska MRiT, ponieważ uważają, że jak się nie spróbuje to celu się nigdy nie osiągnie. Tym bardziej, że Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa już 19 stycznia 2023 roku zwrócił się z pismem do Ministra Rozwoju i Technologii o wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022. Wniosek ten jednak nie znalazł uznania w oczach Ministerstwa Rozwoju i Technologii i dlatego pozostał w kraju.

 

Poniżej pełna treść stanowiska Ministertwa Rozwoju i Technologii

 

autor: e-mk, redakcja ppr.pl na podst źródło :ZZR KORONA


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę