aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Minister Rozwoju i Technologii nie złoży do KE wniosku ws. klauzul ochronnych

23 marca 2023
Minister Rozwoju i Technologii nie złoży do KE wniosku  ws. klauzul ochronnych

Jak podaje ZZR KORONA, 19 stycznia 2023 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z pismem do Ministra Rozwoju i Technologii o wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022, która to pozwala na przywrócenie ceł ochronnych w sytuacji gdy nadmierny import powoduje trudności unijnych producentów.

Zastosowanie tego artykułu i przywrócenie ceł importowych na artykuły rolne przywożone z Ukrainy, w odniesieniu do zapisów Układu o Stowarzyszeniu pomiędzy UE a Ukrainą jest w obecnej sytuacji niemożliwe. Wynika to z faktu, że nie tylko zastosowanie, ale nawet rozpatrywanie przez Komisję Europejska tej klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022 jest możliwe tylko wówczcas, kiedy import towaru lub grupy towarów ma negatywne skutki dla producentów rolnych wszystkich krajów całej Unii Europejskiej- informuje w swoim piśmie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.  Czyli krotko mówiąc, ministerstwo, które jest władne składać wnioski do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej na płody rolne importowane z Ukrainy, zgodnie z obowiązującymi przepisami UE, takiego wniosku nie złożyło, ponieważ uważa, że obecnie nie może mieć zastosowania klauzula ochronna, gdyż problemy związne z importem występują w krajach graniczących z Ukrainą a nie w całej Unii Europejskie.

Ponadto Ministerstwo Rozwojui Technologii nie złożyło i nie złoży wniosku do KE na wprowadzenie ceł na kukurydzę importowaną z Ukrainy, ponieważ "zerowa" stawka celna, obowiązywała już przed rozporządzeniem nr 2022/870 PE które było skutkieim Umowy Stowarzyszeniowej pomiędzy UE i Ukrainą.

Tak więc, można stwierdzić, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nie zwrociło się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zastosowanie klauzuli ochronnej i przywróceniem ceł na artykuły rolno-spożywcze importowane z Ukrainy, ponieważ samo uznało, że nie ma on szansy na rozpatrzenie.

Związkowcy, w swoich opiniach wyrażają zdziwienie odnośnie takiego stanowiska MRiT, ponieważ uważają, że jak się nie spróbuje to celu się nigdy nie osiągnie. Tym bardziej, że Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa już 19 stycznia 2023 roku zwrócił się z pismem do Ministra Rozwoju i Technologii o wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zastosowanie klauzuli ochronnej przewidzianej w rozporządzeniu 870/2022. Wniosek ten jednak nie znalazł uznania w oczach Ministerstwa Rozwoju i Technologii i dlatego pozostał w kraju.

 

Poniżej pełna treść stanowiska Ministertwa Rozwoju i Technologii

 

autor: e-mk, redakcja ppr.pl na podst źródło :ZZR KORONA


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę