Ministrowie rolnictwa V4: potrzebny system ograniczania ryzyka

19 października 2018
Ministrowie rolnictwa V4: potrzebny system ograniczania ryzyka

Przedstawiciele resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili w czwartek w Bratysławie, że potrzebny jest system ograniczania ryzyka w rolnictwie. Wskazywali, że ryzyko w przypadku produkcji rolnej jest większe niż w innych gałęziach gospodarki.

Przedstawiciele resortów rolnictwa z krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się na dwudniowej międzynarodowej konferencji „Środki oceniania i zarządzania ryzykiem w sektorze rolno-spożywczym”, podkreślali, że rolnictwo w bardzo dużym stopniu zależy od zjawisk, których intensywności i skutków nie sposób przewidzieć. Wskazywano na globalne zmiany klimatyczne, ale także na występujące w regionie susze, huraganowe wiatry czy gwałtowne ulewy.

Podczas konferencji przedstawiciele resortów rolnictwa V4 spotkali się z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Uzgodniono na tym spotkaniu, że należy przyspieszyć negocjacje ws. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2020 i 2021, a także do roku 2027. Wicepremier i minister rolnictwa Słowacji Gabriela Mateczna stwierdziła, że powinien powstać dokument w tej sprawie, który będzie pomocny dla poszczególnych szefów resortów rolnictwa, a także Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Zwróciła także uwagę na problem ryzyka, które w rolnictwie jest większe niż w innych gałęziach gospodarki. „Wysokie ryzyko ma wpływ na zyski, inwestycje, a także na konkurencyjność rolników” – powiedziała.

O wpływie zmian klimatycznych mówił minister rolnictwa Czech Miroslav Toman. Poinformował, że w jego kraju trwają prace nad ustanowieniem specjalnego funduszu, który wspierałby rolników w sytuacji ryzyka, przeciwko któremu trudno jest się ubezpieczyć. Między innymi wskazywał na długotrwałą suszę.

Mateczna przedstawiła projekt słowackiego rozwiązania, które ma polegać na stworzeniu funduszu, w którym miałyby uczestniczyć supermarkety spożywcze. Przedstawiciele tej branży uznali jednak, że wsparcie w wysokości 2,5 proc. obrotu jest podatkiem niezgodnym z prawem europejskim.

Uczestniczący w dwudniowej konferencji podsekretarz stanu w polskim ministerstwie rolnictwa Ryszard Zarudzki powiedział, że udział unijnego komisarza w pracach konferencji powinien spowodować, iż rozwiązania, o których była mowa, staną się częścią debaty ogólnoeuropejskiej. Opowiedział się za poszukiwaniem takich rozwiązań, które pozwolą na omijanie lub minimalizowanie ryzyka i jednocześnie, z punktu widzenia rolników, będą skuteczne.

 

Piotr Górecki (PAP)


POWIĄZANE

Naczelna Rada Łowiecka oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wyrażają...

Władze Korei Południowej w obawie przed grypą ptaków zamierzają wprowadzić obost...

Nie ma ucieczki od odnawialnych źródeł energii. Mimo tego, iż nasz rząd wspiera ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę