CTR_80917

MŚ: przyjęto Program Warszawski ws. lasów

17 października 2017
MŚ: przyjęto Program Warszawski ws. lasów

Monitoring i raportowanie stanu lasów w strefie umiarkowanego klimatu oraz tworzenie polityk gwarantujących zrównoważone gospodarowanie lasami - to główne cele Programu Warszawskiego, jaki został przyjęty podczas międzynarodowej konferencji dot. lasów.

Konferencja "Las 2017", czyli wspólna sesja Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE) oraz Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), odbywała się od poniedziałku do piątku. W jej trakcie przedstawiciele organizacji międzynarodowych, ministrowie dyskutowali nt. wykorzystywania lasów i produktów drzewnych w wzmacnianiu zrównoważonego rozwoju.

"Podczas spotkania przedstawicieli krajów z regionu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w Warszawie uzgodniono, że zrównoważona gospodarka leśna oraz długofalowe, zrównoważone pozyskiwanie produktów drzewnych przyczynia się do łagodzenia zmian klimatu" - podkreślono w piątkowym komunikacie resortu środowiska.

Jak dodano, w trakcie spotkania wynegocjowano Warszawski Zintegrowany Program Prac na lata(2018-2021) tzw. program warszawski. Obejmuje on 43 proc. lasów na świecie, w tym blisko 100 proc. lasów borealnych oraz większość lasów klimatu umiarkowanego. Ministerstwo wyjaśniło, że będzie on wdrażany w Ameryce Północnej, Europie, Azji Środkowej i Rosji, odpowiadających za prawie 60 proc. globalnej produkcji drewna okrągłego oraz powiązanych produktów drzewnych.

"Lasy odgrywają kluczową rolę w zrównoważonym rozwoju. Jesteśmy dumni, że spotkanie, podczas którego przyjęto Warszawski Zintegrowany Program Prac, odbyło się właśnie w Polsce. Dokument ten pełni funkcję podstawowego planu działania dla naszych lasów na najbliższe lata, a także stanowi istotny wkład w realizację Globalnych Celów Gospodarki Leśnej, Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Porozumienia Paryskiego" – podkreślił cytowany w komunikacie minister środowiska Jan Szyszko.

Program Warszawski obejmuje cztery obszary: monitoring i raportowanie dotyczące stanu lasów w regionie; narzędzia polityki gwarantujące udział zrównoważonej gospodarki leśnej w realizacji celów międzynarodowych; zwiększanie świadomości i upowszechnianie informacji o lasach; budowanie potencjału i pomoc techniczna w drodze współpracy międzynarodowej dla krajów Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej.

"Program Warszawski dotyczy takich kwestii, jak odtworzenie krajobrazu leśnego, łagodzenie i adaptacja do zmian klimatu, wkład lasów w zieloną gospodarkę, strategie komunikacji w sektorze leśno-drzewnym oraz krajowe systemy monitorowania lasów i raportowania statystycznego" - wytłumaczono.

 

Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

23 listopada 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące powstania konsorcj...

PO zaapelowała w czwartek do premier Beaty Szydło o dymisję ministra rolnictwa K...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianą przepisów dotyczących produkcji przez rolnik...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę