A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Na czym polega intensywne żywienie świń?

2 kwietnia 2023
Na czym polega intensywne żywienie świń?

Hodowcy świń od lat borykają się z problemami związanymi ze spadkiem opłacalności hodowli trzody chlewnej. Sytuację tę dodatkowo spotęgowała pandemia, która spowodowała przerwy w łańcuchu dostaw, a w jej opanowaniu nie pomaga także aktualnie panujący kryzys gospodarczy, wysoka inflacja i stały wzrost cen. W związku z tym, wielu hodowców poszukuje sposobu na obniżenie kosztów żywienia trzody chlewnej. Jednym z nich jest przejście na intensywne żywienie świń. Sprawdźmy, na czym polega ta metoda i czy warto się na nią zdecydować.

Co kryje się pod pojęciem intensywnego żywienia świń?

Intensywne żywienie świń znacząco skraca czas, które młode spędzają przy matce. W przypadku tradycyjnego chowu, okres ten przypada na 3-4 tydzień życia prosiąt. Intensywne żywienie świń skraca natomiast czas odsadzenia na 7. dzień po narodzinach. Wymaga to jednak zapewnienia prosiętom optymalnych warunków do życia, w tym właściwej wilgotności i temperatury otoczenia i czystej ściółki. W takich warunkach młode chętniej pobierają bowiem zwiększone ilości paszy, co pozwala im szybciej przybierać na wadze.

Intensywne żywienie świń zaczyna się tuż po odsadzeniu, w 7. dniu po narodzinach. Na pierwszym etapie prosięta powinny być żywione mieszankami pas o wysokiej strawności (mogą to być m. in. serwatka, skrobia po obróbce termicznej lub mleko w proszku).

Pokarm powinien być podawany pod postacią kaszy granulowanej, z dodatkiem składników zachęcających zwierzęta do spożywania większych ilości paszy. Musi być także wysoko przyswajalny, aby zwierzęta chętnie go jadły i szybko przybierały na wadze. Cennym dodatkiem do paszy są także probiotyki i prebiotyki, które stymulują układ odpornościowy prosiąt i wspomagają trawienie.

Żywienie świń w praktyce

 

świnie_ trzoda chlewna

 

Aby wykorzystać pełen potencjał intensywnego żywienia świń, należy zapewnić prosiętom stały dostęp do paszy. Powinna ona być ona zawsze świeża, jakościowa i posiadać odpowiednią temperaturę. Istotne jest także zagwarantowanie zwierzętom stałego dostępu do wody pitnej. Należy zadbać o czystość w miejscu, w którym przebywają prosięta – ważne jest systematyczne usuwanie z koryt pozostałości po starej paszy i jej zastępowanie świeżym pokarmem. Aby prosięta chętnie pobierały pokarm, należy podawać go w mniejszych ilościach i stopniowo uzupełniać braki. Pokarm powinien być bogaty w składniki odżywcze, które zapewnią zwierzętom prawidłowy wzrost i rozwój ich organizmu.

Intensywne żywienie świń bazuje na masie zwierząt i przyrostach dobowych. Ilość i wartość odżywczą paszy należy więc dopasować do wagi prosiąt oraz dobowych przyrostów, do jakich osiągniecia dążymy. Warto także zadbać o to, aby prosięta spożywały odpowiednie ilości składników odżywczych, w tym białka, aminokwasów i lizyny.

W związku z tym, decydując się na intensywne żywienie świń, warto postawić na sprawdzone, wysokiej jakości pasze dostosowane do tej metody żywienia. Będą one bowiem w stanie zagwarantować najlepsze efekty żywienia świń na początkowym etapie rozwoju ich organizmów oraz realnie ocenić, czy intensywne żywienie świń jest odpowiednią metodą w konkretnych warunkach hodowlanych.


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę