Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Na Ukrainie obsiano już ok. 1,2 miliona ha upraw ozimych

13 września 2023
Na Ukrainie obsiano już ok. 1,2 miliona ha upraw ozimych


Na Ukrainie aktywnie trwa siew upraw ozimych. Rolnicy wszystkich regionów, z wyjątkiem Zakarpacia, obsiali już 1 155 tysięcy hektarów. hektarów, z czego 905,9 tys. ha. hektarów rzepaku ozimego i 249 tys. ha. ha zbóż ozimych (pszenica – 228,6 tys. ha, jęczmień – 10,8 tys. ha i żyto – 9,5 tys. ha).

W ciągu ostatniego tygodnia zasiano 251 tys. hektarów rzepaku ozimego. hektary, uprawy ozime na ziarno – 204 tys. ha. hektar.

Rolnicy z obwodów wołyńskiego, połtawskiego, równego, sumskiego, tarnopolskiego i czerniowieckiego zakończyli siew rzepaku ozimego.

Większość zbóż ozimych została zasiana przez rolników z regionu sumskiego – 25,9 tys. ha. hektarów, czyli 50% prognozy, a rzepak ozimy – obwód dniepropietrowski – 93,4 tys. ha. ha, czyli 74,4% prognozy.

Z kolei Uchwałą nr 964, rząd Ukrainy zatwierdził procedurę przywozu nasion i materiału nasadzeniowego na terytorium Ukrainy, które nie znajdują się w Rejestrze odmian roślin Ukrainy, ale znajdują się na liście odmian roślin Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

Rezolucja została przyjęta zgodnie z wypełnieniem przez Ukrainę międzynarodowych zobowiązań w celu zapewnienia zgodności z programami nasiennymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Dokument zatwierdza warunki i procedury przywozu nasion i materiału nasadzeniowego odmiany, w szczególności:

· potwierdzenie informacji o odmianie zawartej w wykazie odmian roślin OECD, tych roślin rolniczych, do których Ukraina przystąpiła do systemów certyfikacji odmian. Uzyskanie zgody właściwego organu kraju rejestracji odmiany na rozmnażanie nasion;

· przywóz na terytorium Ukrainy nasion i materiału nasadzeniowego odmiany nieumieszczonej w Państwowym Rejestrze Odmian Roślin Nadających się do Dystrybucji, ale umieszczonej w Wykazie Odmian Roślin OECD, tych roślin rolniczych, do których Ukraina przystąpiła do systemów certyfikacji odmian, jej rozmnażania i wywozu poza granice państwa.

Zapewnienie realizacji wymogów Procedury powierzono Ministerstwu Polityki Rolnej.

Procedura importu nasion i materiału nasadzeniowego odmian jest załączona.

Poprzednia uchwała Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 2016 z 762 r., która regulowała procedurę importu na terytorium Ukrainy i wywozu z niej niezarejestrowanych nasion i materiału nasadzeniowego, została uznana za nieważną przez Radę Ministrów.

 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Min.Pol Agrarnej Ukrainy


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę