Na Ukrainie aktywnie trwa siew upraw ozimych. Rolnicy wszystkich regionów, z wyjątkiem Zakarpacia, obsiali już 1 155 tysięcy hektarów. hektarów, z czego 905,9 tys. ha. hektarów rzepaku ozimego i 249 tys. ha. ha zbóż ozimych (pszenica – 228,6 tys. ha, jęczmień – 10,8 tys. ha i żyto – 9,5 tys. ha).
W ciągu ostatniego tygodnia zasiano 251 tys. hektarów rzepaku ozimego. hektary, uprawy ozime na ziarno – 204 tys. ha. hektar.
Rolnicy z obwodów wołyńskiego, połtawskiego, równego, sumskiego, tarnopolskiego i czerniowieckiego zakończyli siew rzepaku ozimego.
Większość zbóż ozimych została zasiana przez rolników z regionu sumskiego – 25,9 tys. ha. hektarów, czyli 50% prognozy, a rzepak ozimy – obwód dniepropietrowski – 93,4 tys. ha. ha, czyli 74,4% prognozy.
Z kolei Uchwałą nr 964, rząd Ukrainy zatwierdził procedurę przywozu nasion i materiału nasadzeniowego na terytorium Ukrainy, które nie znajdują się w Rejestrze odmian roślin Ukrainy, ale znajdują się na liście odmian roślin Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dokument został przygotowany przez Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.
Rezolucja została przyjęta zgodnie z wypełnieniem przez Ukrainę międzynarodowych zobowiązań w celu zapewnienia zgodności z programami nasiennymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Dokument zatwierdza warunki i procedury przywozu nasion i materiału nasadzeniowego odmiany, w szczególności:
· potwierdzenie informacji o odmianie zawartej w wykazie odmian roślin OECD, tych roślin rolniczych, do których Ukraina przystąpiła do systemów certyfikacji odmian. Uzyskanie zgody właściwego organu kraju rejestracji odmiany na rozmnażanie nasion;
· przywóz na terytorium Ukrainy nasion i materiału nasadzeniowego odmiany nieumieszczonej w Państwowym Rejestrze Odmian Roślin Nadających się do Dystrybucji, ale umieszczonej w Wykazie Odmian Roślin OECD, tych roślin rolniczych, do których Ukraina przystąpiła do systemów certyfikacji odmian, jej rozmnażania i wywozu poza granice państwa.
Zapewnienie realizacji wymogów Procedury powierzono Ministerstwu Polityki Rolnej.
Procedura importu nasion i materiału nasadzeniowego odmian jest załączona.
Poprzednia uchwała Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 2016 z 762 r., która regulowała procedurę importu na terytorium Ukrainy i wywozu z niej niezarejestrowanych nasion i materiału nasadzeniowego, została uznana za nieważną przez Radę Ministrów.
oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Min.Pol Agrarnej Ukrainy