aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Negatywny wpływ importu zbóż w regionach graniczących z Ukrainą

16 kwietnia 2020
Negatywny wpływ importu zbóż w regionach graniczących z Ukrainą

Na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR w dniu 25 lutego 2020 r. zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o podjęcie działań mających na celu podział bezcłowych kontyngentów na import zbóż i kukurydzy na wszystkie kraje UE. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 8 kwietnia 2020 r. informuje, co następuje:

"Odnosząc się do kwestii solidarnego podziału bezcłowych kontyngentów na import zbóż na wszystkie kraje UE informuję, że na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2081 roczny bezcłowy unijny kontyngent taryfowy na przywóz zbóż z Ukrainy otwarty 1 stycznia 2020 r. wynosi: dla pszenicy zwyczajnej – 990 tys. ton, dla jęczmienia – 330 tys. ton, dla kukurydzy – 600 tys. ton. Do 13 marca 2020 roku unijni importerzy wykorzystali ww. kontyngent na przywóz pszenicy zwyczajnej w 12% (121 tys. ton), kontyngent na przywóz jęczmienia w 9,7% (32 tys. ton), nie było natomiast żadnego zainteresowania przywozem kukurydzy z Ukrainy w ramach przedmiotowego kontyngentu.

Jednocześnie zgodnie z informacją Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który wydaje pozwolenia na przywóz, do 25 marca 2020 r. w ramach powyższych bezcłowych kontyngentów taryfowych z Ukrainy polscy przedsiębiorcy uzyskali pozwolenia na przywóz do UE 1 072 ton pszenicy zwyczajnej, co stanowiło 0,11% unijnego kontyngentu. Jednocześnie tymczasowy kontyngent na przywóz zbóż do UE z Ukrainy, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/2200, na lata 2018-2020 wynosi: dla pszenicy zwyczajnej – 65 tys. ton, dla kukurydzy – 625 tys. ton, dla jęczmienia – 325 tys. ton. Do dnia 13 marca 2020 roku unijni importerzy nie wykazali zainteresowania uzyskaniem pozwoleń na przywóz pszenicy zwyczajnej i kukurydzy, natomiast kontyngent na jęczmień został wykorzystany w ramach całej UE w 6,1% (19,5 tys. ton). W Polsce do dnia 25 marca 2020 r. przedsiębiorcy nie wnioskowali o uzyskanie takich pozwoleń.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że do Polski w 2019 roku przywieziono z Ukrainy 159 tys. ton zbóż (tj. ok. 12% ogólnego przywozu), w tym 134 tys. ton kukurydzy i 4,5 tys. ton pszenicy. Jednocześnie produkcja zbóż w kraju w 2019 r. wyniosła 28,8 mln ton, a zużycie niespełna 28 mln ton. Należy też nadmienić, że Polska jest eksporterem netto zbóż (w ostatnich latach eksport stanowił 18-28% produkcji zbóż w kraju), a polski rynek ziarna jest ściśle powiązany z rynkiem światowym. Wywóz zbóż z Polski od kilku miesięcy jest na zauważalnie wyższym poziomie niż w poprzednich 2 latach, jednocześnie import znacząco wyhamował.

Niezależnie od powyższego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na forum Unii Europejskiej prezentuje stanowisko, że import zbóż zza wschodniej granicy wpływa negatywnie na warunki gospodarowania producentów rolnych, szczególnie w regionach graniczących z Ukrainą. Na posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się 18 listopada 2019 r. po raz kolejny zawnioskowałem o przeanalizowanie problemów związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski oraz o przekazanie informacji, czy Ukraina stosuje europejskie standardy w zakresie stosowanych środków ochrony roślin w produkcji zboża. W odpowiedzi Komisja Europejska poinformowała, że import do Polski trzeba rozpatrywać w kontekście całej Unii Europejskiej. W roku 2018/2019 import kukurydzy do Polski stanowił nieco powyżej 1% całego unijnego importu kukurydzy i był niewielki w stosunku do polskiej produkcji. Zdaniem Komisji nie ma uzasadnienia do podejmowania działań interwencyjnych.

Polityka handlowa, w tym ustalenie wysokości stawek celnych importowych oraz podział kontyngentu na poszczególne kraje to obszar wyłącznych kompetencji UE. Niemniej jednak rozważę przedstawienie na forum UE propozycji podziału kontyngentów na przywóz zbóż z Ukrainy na regiony UE."

 

krir.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę