aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Pomoc rolnikom - COVID-19

20 stycznia 2021
Pomoc rolnikom - COVID-19

– W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) wprowadziliśmy nowe działanie: „Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID 19” – poinformował sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Kto otrzymał wsparcie

Wiceminister zwrócił uwagę, że na podstawie przeprowadzonych ocen sytuacji, w szeroko zdefiniowanych sektorach działalności rolniczej, stwierdzono, że do najbardziej poszkodowanych w wyniku kryzysu spowodowanego COVID-19 zaliczają się gospodarstwa zajmujące się produkcją: wołowiny, mleka, trzody chlewnej (prosiąt), drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),  drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych, baraniny/jagnięciny, kóz oraz roślin ozdobnych pod osłonami.

Cel – rekompensata i zachęta do kontynuowania produkcji

–  Głównym celem wsparcia jest rekompensata przynajmniej części strat jakie ponieśli rolnicy w wyniku wystąpienia kryzysu spowodowanego COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach –   podkreślił sekretarz stanu.

Ryszard Bartosik dodał również, że pomoc ma stanowić zachętę do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19.

Wysokość i warunki pomocy

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty tej pomocy określono w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 sierpnia 2020 r. Na działanie zaplanowano 2% alokacji środków PROW 2014-2020.

Pomoc przyznawana była rolnikowi tylko raz i nie mogła ona przekroczyć równowartości w złotych kwoty 7 000 euro. Pomoc była udzielana w formie ryczałtu. Jej wysokość uzależniona była od rodzaju prowadzonej produkcji i zróżnicowana ze względu na skalę produkcji.

Inne formy pomocy

Ponadto pomoc otrzymali producenci świń prowadzących produkcje w cyklu otwartym. Udzielane były również preferencyjne kredyty na finansowanie bieżącej działalności rolniczej, a także  uruchomione zostały, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności z dopłatami do oprocentowania i z gwarancją ich spłaty.

Sekretarz stanu przypomniał, że na podstawie  przepisów  rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa posiadacze co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nie zostały sprzedane w związku z wprowadzeniem od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazu wstępu na teren cmentarzy, mogli złożyć do dnia 6 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego Agencji, wnioski o udzielenie pomocy. A zatem przedmiotową pomocą byli objęci zarówno producenci rolni jak i podmioty zajmujące się obrotem chryzantemami. Stawki tej pomocy ustalone zostały na poziomie: 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej i 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.

Poza produkcyjną pomocą było wsparcie rodzin rolniczych przy zakupie komputerów dla dzieci i młodzieży.

–  W związku ze zmieniającą się sytuacją resort rolnictwa ciągle pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rynkowe spowodowane pandemią, co wpłynie na zrównoważenie sytuacji finansowej producentów rolnych i umożliwi m.in. planowanie oraz stabilizację produkcji rolnej, co zapewni ciągłość łańcucha dostaw – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę