aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomoc rolnikom - COVID-19

20 stycznia 2021
Pomoc rolnikom - COVID-19

– W związku z sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, w 2020 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) wprowadziliśmy nowe działanie: „Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID 19” – poinformował sekretarz stanu Ryszard Bartosik, podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Kto otrzymał wsparcie

Wiceminister zwrócił uwagę, że na podstawie przeprowadzonych ocen sytuacji, w szeroko zdefiniowanych sektorach działalności rolniczej, stwierdzono, że do najbardziej poszkodowanych w wyniku kryzysu spowodowanego COVID-19 zaliczają się gospodarstwa zajmujące się produkcją: wołowiny, mleka, trzody chlewnej (prosiąt), drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),  drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych, baraniny/jagnięciny, kóz oraz roślin ozdobnych pod osłonami.

Cel – rekompensata i zachęta do kontynuowania produkcji

–  Głównym celem wsparcia jest rekompensata przynajmniej części strat jakie ponieśli rolnicy w wyniku wystąpienia kryzysu spowodowanego COVID-19 i rozwiązanie problemów z płynnością finansową zagrażającą ciągłości działalności rolniczej gospodarstw prowadzących produkcję w tych sektorach –   podkreślił sekretarz stanu.

Ryszard Bartosik dodał również, że pomoc ma stanowić zachętę do kontynuowania prowadzonej produkcji w celu zminimalizowania ryzyka spadku poziomu produkcji w poszczególnych sektorach po zniesieniu ograniczeń wprowadzonych w wyniku epidemii COVID–19.

Wysokość i warunki pomocy

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty tej pomocy określono w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 sierpnia 2020 r. Na działanie zaplanowano 2% alokacji środków PROW 2014-2020.

Pomoc przyznawana była rolnikowi tylko raz i nie mogła ona przekroczyć równowartości w złotych kwoty 7 000 euro. Pomoc była udzielana w formie ryczałtu. Jej wysokość uzależniona była od rodzaju prowadzonej produkcji i zróżnicowana ze względu na skalę produkcji.

Inne formy pomocy

Ponadto pomoc otrzymali producenci świń prowadzących produkcje w cyklu otwartym. Udzielane były również preferencyjne kredyty na finansowanie bieżącej działalności rolniczej, a także  uruchomione zostały, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności z dopłatami do oprocentowania i z gwarancją ich spłaty.

Sekretarz stanu przypomniał, że na podstawie  przepisów  rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa posiadacze co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości, które nie zostały sprzedane w związku z wprowadzeniem od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazu wstępu na teren cmentarzy, mogli złożyć do dnia 6 listopada 2020 r. do kierownika biura powiatowego Agencji, wnioski o udzielenie pomocy. A zatem przedmiotową pomocą byli objęci zarówno producenci rolni jak i podmioty zajmujące się obrotem chryzantemami. Stawki tej pomocy ustalone zostały na poziomie: 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej i 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.

Poza produkcyjną pomocą było wsparcie rodzin rolniczych przy zakupie komputerów dla dzieci i młodzieży.

–  W związku ze zmieniającą się sytuacją resort rolnictwa ciągle pracuje nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki rynkowe spowodowane pandemią, co wpłynie na zrównoważenie sytuacji finansowej producentów rolnych i umożliwi m.in. planowanie oraz stabilizację produkcji rolnej, co zapewni ciągłość łańcucha dostaw – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

 

 

MRiRW


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę