Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Projekt ustawy o pracy na statkach rybackich

13 lipca 2018
Projekt ustawy o pracy na statkach rybackich

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą regulowane nowymi przepisami. Projekt ustawy opublikowało w czwartek Rządowe Centrum Legislacji.

Celem projektowanej ustawy - obok wdrożenia przepisów unijnych - jest przede wszystkim kompleksowe uregulowanie w odrębnym akcie prawnym kwestii związanych z życiem i pracą na statkach rybackich, a także uprawnieniami rybaków oraz obowiązkami armatorów jednostek rybackich wobec pracujących na nich rybaków - można przeczytać w ocenie skutków regulacji.

Nowe przepisy wdrażają międzynarodowe normy w zakresie stosunków pracy na statkach rybackich, określone w konwencji dotyczącej pracy w sektorze rybołówstwa przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie w 2007 r.

W projekcie proponuje się regulację wymagań dla rybaków do pracy na statku rybackim, warunków zatrudnienia i życia na statku rybackim, zagadnień ochrony zdrowia oraz kwestii opieki medycznej rybaków. Obecnie zagadnienia te bardzo ogólnie uregulowane są w ustawie z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu.

Celem nowych przepisów jest dostosowanie wymogów odnośnie pracy, życia i ochrony zdrowia rybaków do norm międzynarodowych określonych w Konwencji nr 188 oraz dyrektywie 2017/159.

Autorzy przepisów przewidują także zmianę ustawy o pracy na morzu oraz ustawy o bezpieczeństwie morskim, stanowiące konsekwencję wejścia w życie ustawy o pracy na statkach rybackich.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

Konsumenci rozmaicie reagują na wycieki danych. Większość beztrosko wzrusza rami...

Maroš Šefčovič during the confirmation hearing 2024 © European Union, 2024 - Sou...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę