Agrolok_280518

PSL krytykuje „naloty” służb podczas dożynek i festiwali

30 sierpnia 2017
PSL krytykuje „naloty” służb podczas dożynek i festiwali

PSL skrytykował we wtorek działania "różnego rodzaju służb", które dokonują "naloty” podczas dożynek oraz festiwali i zastraszają osoby wytwarzające m.in. nalewki. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział przygotowanie projektu ustawy, który uchroni przed „takimi działaniami”.

„W wielu miejscach w Polsce odbywają się dożynki, różnego rodzaju święta plonów, warzyw, spotkania, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. W Polsce odrodziły się w ostatnich latach w niewątpliwy sposób koła gospodyń wiejskich, tradycja produktu regionalnego, tradycja produktu lokalnego. To jest nasza duma i chluba” – mówił na wtorkowej konferencji w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

Jak zauważył dochodzi jednak do „skandalicznych” sytuacji, kiedy to prowadzone są „naloty różnego rodzaju służb” na takie festiwale. „Dochodzi do zastraszania osób, które mają stoiska, wytwarzają produkty i nalewki” - dodał.

Poseł PSL Paweł Bejda jako przykład podał Festiwal Smaku w Grucznie (woj. kujawsko-pomorskie). Z doniesień medialnych wynika, że funkcjonariusze Służby Celnej podczas tej imprezy wystawili mandaty na kwotę 4 tys. zł za sprzedaż m.in. nalewek bez akcyzy i paragonu. Skonfiskowali też prawie 190 litrów alkoholu.

„Dla nas jest to ingerencja w naszą kulturowość, w nasze dziedzictwo (…). To jest policzek wymierzony dla polskich kobiet działających w kołach wiejskich” – ocenił Bejda. „Oczywiście ktoś powie, że prawo musi być przestrzegane, ale jest jeszcze coś takiego, jak rozsądek i prawo dla ludzi” - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do premier Beaty Szydło, aby powstrzymała „naloty”, które – w jego opinii – „niszczą takie święta, powodują, że rodzi się niepokój”.

Zapowiedział również, że PSL przygotuje ustawę, która „będzie zabezpieczała” koła gospodyń wiejskich i wszystkie osoby, które wytwarzają produkty regionalne przed „takimi działaniami”.

Do sytuacji w Grucznie odniosła się na swojej stronie Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, wskazując, że funkcjonariusze celno-skarbowi kontrolowali „prawidłowość przestrzegania przepisów regulujących obrót wyrobami alkoholowymi”.

Działania kontrolne – jak wyjaśniono – są elementem prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową kampanii polegającej m.in. na monitorowaniu przebiegu imprez plenerowych pod kątem legalności alkoholu oferowanego do sprzedaży i spożycia.

Izba przekonuje, że głównym celami tej kampanii jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, zapewnienie równej konkurencji legalnym producentom napojów spirytusowych oraz zagwarantowanie należnych wpływów do budżetu państwa.

 

Anna Tustanowska (PAP)


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w na...

Realizując wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczyc...

Mondelēz International ogłasza rozszerzenie programu Harmony, związanego z pozys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę