Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ptasia grypa wstrząsnęła polską branżą drobiarską

15 czerwca 2021
Ptasia grypa wstrząsnęła polską branżą drobiarską

Od początku roku doszło do silnego wzrostu cen skupu drobiu (skumulowany wzrost cen skupu w okresie styczeń-kwiecień wyniósł 16,6%). W efekcie w zaledwie kilka miesięcy ceny wyraźnie przekroczyły poziomy obserwowane przed wybuchem pandemii. Tak duża skala wzrostu cen skupu drobiu jest efektem strat w bazie produkcyjnej spowodowanych przez wysoce zjadliwą grypę ptaków (HPAI). W efekcie część zakładów mierzy się z deficytem surowca do przetwórstwa. Choć dane nt. nowych ognisk wskazują na stopniowe wygasanie ptasiej grypy to czynnikiem ograniczającym odbudowę produkcji w najbliższych miesiącach będą straty, jakie wyrządziła ona w stadach reprodukcyjnych. W konsekwencji uważamy, że odbudowa bazy produkcyjnej nastąpi dopiero pod koniec br. W kierunku wzrostu cen drobiu oddziałują również rosnące ceny pasz. Jednocześnie w najbliższych miesiącach dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen drobiu będzie oczekiwane przez nas stopniowe ożywienie aktywności w sektorze HoReCa wraz z wygasaniem pandemii.

W okresie I-III 2021 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) spadła o 8,7% r/r wobec wzrostu o 4,9% w analogicznym okresie 2020 r. W kierunku spadku eksportu oddziaływały zmniejszony popyt zagraniczny ze względu pandemię, Brexit, a także wysoka ubiegłoroczna baza ze względu na rok przestępny. Cena skupu drobiu wyniosła w kwietniu 4,07 zł/kg (+21,9% r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,64 zł/kg (+19,4% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w kwietniu 2,48 wobec 2,40 przed rokiem, wskazując na lekką poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2021 r. wyniesie ok. 4,05 zł/kg oraz ok. 3,70 zł/kg na koniec 2022 r.

Ceny jaj powróciły już do poziomu sprzed pandemii. Podobnie jak w przypadku drobiu czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen są straty produkcyjne związane z ptasią grypą. W kierunku wzrostu cen oddziałują również rosnące ceny pasz. Oczekujemy dalszego wzrostu cen w II poł. br. czemu sprzyjać będzie stopniowe ożywienie popytu w kanale HoReCa wraz z wygasaniem pandemii.

W okresie I-III 2021 r. wartość polskiego eksportu jaj obniżyła się o 23,7% r/r wobec spadku o 0,6% w analogicznym okresie 2020 r. Cena skupu jaj klasy M w kwietniu wyniosła 34,43 zł/100 sztuk (+5,5% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,40 zł/kg (+17,0% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 24,63 wobec 27,33 przed rokiem, wskazując na pogorszenie opłacalności produkcji jaj. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2021 r. wyniesie ok. 34 zł/100 sztuk oraz ok. 32 zł/100 sztuk na koniec 2022 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz cen drobiu oraz jaj jest dalszy przebieg ptasiej grypy oraz pandemii COVID-19.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę