Resort rolnictwa: 2 tys. zł za hektar sadu uszkodzonego przez przymrozki

31 sierpnia 2017
Resort rolnictwa: 2 tys. zł za hektar sadu uszkodzonego przez przymrozki

2 tys. zł za hektar owocujących drzew owocowych uszkodzonych przez wiosenne przymrozki dostaną sadownicy w formie pomocy z ministerstwa rolnictwa. Od 13 września można składać wnioski w tej sprawie do ARiMR - poinformował resort.

Pomoc w wysokości 1 tys. zł za hektar dotyczy natomiast szkód w uprawach krzewów owocowych i truskawek.

O pomoc można się ubiegać, jeżeli uszkodzonych zostało co najmniej 70 proc. danej uprawy. Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może przekraczać równowartości 15 tys. euro.

Wnioski o udzielenie pomocy będą przyjmowały biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) od 13 do 27 września br. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji.

Resort rolnictwa poinformował, że pomoc będzie udzielana w ramach wsparcia de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z trzech lat, opartej na okresie pięciu ubiegłych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. Natomiast jeżeli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat - poza formułą de minimis.

Wysokość pomocy dla rolnika ustala się jako iloczyn deklarowanej przez niego we wniosku powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody, oraz stawki pomocy.

Kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. w przypadku rolników, którzy nie mają polisy ubezpieczenia obejmującej co najmniej połowę powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie.

Według szacunków resortu rolnictwa z połowy sierpnia br., w wyniku wiosennych przymrozków straty poniosło 38,8 tys. gospodarstw rolnych, a powierzchnię upraw dotkniętych klęską oceniono na 265,6 tys. ha. Powierzchnia działek, na których szkody przekraczały 70 proc., wynosi ok. 105,5 tys. ha oraz ok. 90,5 m kw. tuneli foliowych i szklarni.

Łączne straty szacowane są obecnie na ponad 1 mld zł.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił w czwartek wniosek o odrzucenie informacji ...

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się w czwartek za zwiększeniem o 20 mln zł...

Uruchomimy program poprawy żyzności gleb; na początek przewiduję w tym programie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę