CTR_80917

Rio 2016 serwuje ryby z odpowiedzialnych zrównoważonych połowów

4 sierpnia 2016
Rio 2016 serwuje ryby z odpowiedzialnych zrównoważonych połowów

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich będą mogli delektować się rybami pochodzącymi ze zrównoważonych i odpowiedzialnych połowów dzięki wysiłkom Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Rio 2016 i jego partnerów.

Ponad 70 ton ryb, co stanowi równowartość ponad 350 tysięcy porcji, serwowanych sportowcom i dziennikarzom w trakcie igrzysk będzie pochodzić z połowów lub hodowli spełniających Standardy Marine Stewardship Council (MSC) lub Standardy Aquaculture Stewardship Council (ASC). Jest to jak dotąd największa ilość certyfikowanych ryb i owoców morza w historii Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich.
Pochodzenie ryb z niebieskim logo MSC lub z zielonym logo ASC można prześledzić wstecz aż do miejsca połowów lub hodowli, które zostały poddane niezależnej ocenie zgodności z uznanym na świecie standardem dla zrównoważonego rybołówstwa lub odpowiedzialnej hodowli. Rybacy i hodowcy ryb dokładają znacznych starań, by obniżyć swoje oddziaływanie na środowisko naturalne, chronić morza i oceany oraz zapewnić zasoby ryb dla przyszłych pokoleń.

Julie Duffus, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016 powiedziała: „Miliony osób uczestniczących w tegorocznych igrzyskach będą mogły cieszyć się smakiem ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Jednocześnie pomagają wspierać społeczności rybaków i hodowców oraz chronić środowisko naturalne. Wybierając ryby ze znakiem MSC lub ASC  nagradzamy odpowiedzialnych producentów na całym świecie.”
W kartach dań w Wiosce Olimpijskiej, Wiosce Medialnej oraz centrach medialnych znaleźć można: pochodzące z odpowiedzialnych hodowli ASC brazylijską tilapię od firmy Netuno oraz chilijskiego łososia od firmy Los Fiordos.
Z certyfikowanych łowisk MSC będzie islandzki dorsz od firmy Visir i kanadyjską ketę od Albion. Także McDonalds Brazylia będzie serwował kanapki McFish wyłącznie z argentyńską miruną posiadającą certyfikat MSC – przez całe igrzyska, na terenie całego kraju.
Wypełnienie zobowiązania dotyczącego podawania wyłącznie ryb ze zrównoważonych i prowadzonych odpowiedzialnie połowów wymagało od Komitetu Olimpijskiego Rio 2016 i jego partnerów zapewnienia nowych dostaw certyfikowanych ryb do Brazylii. W rezultacie liczne hodowle i grupy rybackie w regionie podjęły kroki na rzecz poprawy efektywności w zakresie ochrony środowiska, by spełnić wymogi wiodących standardów wyznaczonych przez MSC i ASC.
Jak powiedziała Duffus, „Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie są szczególne ze względu na swoją zdolność do niwelowania podziałów kulturowych, docierania do szerokiego grona odbiorców i tworzenia poczucia wspólnoty
i możliwości. Mamy nadzieję, że nasze zobowiązanie stanie się trwałą spuścizną na rzecz zrównoważonego zaopatrzenia i konsumpcji ryb w Brazylii.”
Rupert Howes, Dyrektor Generalny MSC dodaje: „Wolumen ryb pochodzących ze zrównoważonych połowów dostępnych na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich pokazuje, co można osiągnąć, gdy dostawcy, firmy cateringowe i społeczność pracują wspólnie, by wspierać zrównoważone wybory dla ludzi i naszej planety. Rybołówstwa z certyfikatem MSC poławiają obecnie około 10% pozyskiwanych dziko żyjących ryb i owoców morza. Mamy nadzieję, że wraz ze wzrastającym uznaniem znaczenia certyfikowanych połowów  ten wskaźnik będzie dalej wzrastał.
Chris Ninnes, Dyrektor Generalny ASC mówi: „Dzięki temu przełomowemu zobowiązaniu ze strony organizatorów Igrzysk w Rio , lokalni dostawcy i firmy cateringowe mogą zaprezentować uczestnikom z całego świata najlepsze dania kuchni brazylijskiej, a przy tym ustanowić trwałą zmianę poprzez podkreślenie wagi właściwych wyborów w kupowaniu ryb i owoców morza. Biorąc pod uwagę milion ton produktów z certyfikatem ASC dostępnych na rynku, społeczeństwo może włączyć się w działania na rzecz ochrony ryb dla przyszłych pokoleń, kupując od odpowiedzialnych producentów.
***

Dodatkowe informacje
O Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 i jego zobowiązaniu dotyczącym zaopatrywania Igrzysk Olimpijskich  w ryby pochodzące ze zrównoważonych i odpowiedzialnych źródeł
Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 podziela wizję MSC oraz ASC, że należy chronić i strzec, wzmacniać i wspierać naturalne zasoby, w tym bioróżnorodność na świecie. Mając na uwadze te cele, Komitet zobowiązał się do podkreślania roli odpowiedzialnie hodowanych oraz pochodzących ze zrównoważonych połowów ryb w trakcie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Rio 2016.
Obejrzyj video o zaangażowaniu na rzecz zrównoważonego rybołówstwa w trakcie Rio 2016

***
O ASC


Aquaculture Stewardship Council (ASC) jest międzynarodową organizacją non-profit, stanowiącą środowiskowe
i społeczne standardy certyfikacji dla odpowiedzialnych i właściwie zarządzanych hodowli ryb. Pracuje na rzecz zapewnienia dostępności ryb i owoców morza, zdrowych mórz, oceanów i ekosystemów wodnych oraz lokalnych społeczności, których utrzymanie długofalowo zależy od farm rybnych.
ASC wraz z innymi partnerami współpracuje nad uznanym globalnie i zorientowanym rynkowo programem, który stymuluje istotne udoskonalenia w sektorze akwakultury. Hodowle są oceniane pod kątem zgodności ze standardem przez niezależnych, bezstronnych audytorów, korzystających ze wskaźników wydajności dotyczących takich kwestii, jak zużycie wody czy zarządzanie środkami ochrony przed szkodnikami. Standardy obejmują również kwestie społeczne dotyczące zaangażowania i wsparcia lokalnych społeczności ze strony firmy oraz warunków pracy. Więcej informacji na asc-aqua.org.

***
O MSC


MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchach dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia. www.msc.org/pl
Już ponad 250 grup rybackich z ponad 30 krajów świata posiada certyfikat MSC, a blisko kolejnych 100 przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już 10% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już w ponad 21 500 produktach w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 300 produktów, które można znaleźć w pierwszej w Polsce wyszukiwarce ryb i owoców morza ze zrównoważonych połowów.

Kontakt w Polsce:
Anna Debicka
MSC Program Coordinator in Poland
anna.debicka@msc.org 0048 502 447 734
POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

W dniu 18 października 2017 r. w Biurze Krajowej Rady Izb Rolniczych odbyło się ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę