aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Romanowski: program bioasekuracji był skuteczny

30 stycznia 2018
Romanowski: program bioasekuracji był skuteczny

Program bioasekuracji wprowadzony w powiatach, gdzie wystąpił ASF był skuteczny - powiedział PAP wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Podkreślił, że tam, gdzie program był realizowany nie było nowych ognisk tej choroby.

Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie wskazała, że program bioasekuracji okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce. NIK "krytycznie" oceniła działania resortu rolnictwa i głównego lekarza weterynarii w tym zakresie w latach 2015-16 i w pierwszym półroczu 2017 r. Izba poinformowała PAP, że do 30 czerwca 2017 r., do kiedy trwała kontrola, program był realizowany jedynie w województwie podlaskim, dopiero potem w sąsiednich województwach, gdzie pojawił się także ASF.

Jak mówił Romanowski, resort rolnictwa już wcześniej wyciągnął wnioski z realizacji programu i wzmocnił służby weterynaryjne na obszarach zagrożonych chorobą, obecnie trwają prace nad rozszerzeniem bioasekuracji na teren całego kraju - podkreślił.

Odnosząc się do wskazanych w raporcie dość wysokich kosztów, jakie musi wydać rolnik na zabezpieczenia gospodarstwa przed wirusem (według NIK - średnio na gospodarstwo 33 tys. zł), powiedział, że może on liczyć na pomoc z unijnych programów (PROW), a jeżeli zaprzestanie produkcji trzody chlewnej dostaje odszkodowanie i rekompensatę. Ponadto producent świń może uzyskać nieoprocentowany kredyt na spłatę zobowiązań cywilno-prawnych. Dodał, że w ramach pomocy de minimis rolnicy otrzymują zwrot połowy kosztów środków dezynfekcyjnych.

Wiceminister przypomniał, że ustawa przyjęta w końcu ubiegłego roku pozwoli na budowę zapory przed dzikami na granicy wschodniej i - jest decyzja - że ona powstanie. Będzie w tej sprawie przyjęta specustawa. Dodał, że dalej będzie prowadzony odstrzał sanitarny dzików, bo innej metody likwidacji tego źródła zarażenia nie ma.

Romanowski podkreślił, że program bioasekuracji nie jest programem zwalczania afrykańskiego pomoru świń, a jedynie ma zabezpieczyć gospodarstwa przed przedostaniem się wirusa do stad trzody chlewnej. Zapytany, jak długo będzie trwała "walka " z ASF powiedział, że to zależy od tego, jak KE będzie współpracowała w tym zakresie z Polską, ale być może, że "trzeba będzie nauczyć się żyć z tą chorobą".

Resort rolnictwa w komunikacie stwierdził, że "mając na uwadze wnioski o wynikach kontroli NIK w resorcie podjęto szereg działań mających na celu usprawnienie realizacji programu bioasekuracji, w tym m.in. zintensyfikowanie kontroli gospodarstw utrzymujących świnie".

"w bieżącym roku podniesiono środki finansowe na większą ilość etatów w Powiatowych Inspektoratach Weterynarii w pięciu województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Dodatkowo Główny Lekarz Weterynarii włączył temat „Programu Bioasekuracji” do planu przeprowadzanych kontroli szczebla centralnego na pierwszą połowę 2018 r" - zaznaczył resort.

ASF jest zaraźliwą i śmiertelną chorobą dla świń domowych i dzików, nie jest groźna dla ludzi. Choroba przynosi poważne skutki ekonomiczne dla producentów trzody.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1118 przypadków ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

 

Anna Wysoczańska, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę