aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ruszają prace w ogrodach dla klimatu!

14 czerwca 2021
Ruszają prace w ogrodach dla klimatu!

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa - ogrody dla klimatu” odbędzie się 15 czerwca (wtorek) w ogrodzie zabytkowej Wilii Sixta Galerii Bielskiej BWA. Młodzież z bielskich szkół realizować będzie wypracowane wspólnie projekty cienistego zakątka i oazy dla ptaków. Natomiast 16 czerwca (środa) odbędzie się plenerowe wydarzenie w Tajemniczym Ogrodzie łączące edukację nt. zmian klimatu i różnorodności biologicznej z pracami porządkowymi oraz warsztatami budowy budek dla ptaków i nietoperzy. Kolejnym działaniem będą warsztaty 22 i 23 czerwca (wtorek, środa) podczas których wspólnie z mieszkańcami/nkami miasta wypracowane zostaną założenia projektu Tajemniczego Ogrodu, który powstaje na terenie nieużytku cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej.

Bielsko-Biała jest jednym z 44 miast w Polsce, które bierze udział w projekcie Miejskich Planów Adaptacyjnych. W ramach tego projektu miasto opracowuje plany przystosowania się do obserwowanych i prognozowanych zmian klimatu. Odpowiadając na potrzebę zwiększania terenów zieleni Klub Gaja przygotował projekt na powstanie ogrodów edukacyjnych w mieście, które włączą mieszkańców/nki w konkretne działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska oraz poszerzą zakres edukacji ekologicznej. Pierwszy ogród powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Urzędem Miasta. Drugi ogród wokół zabytkowej Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA połączy edukację ekologiczną z działaniami artystycznymi.  

15 czerwca (wtorek), godz. 10.00 – 14.00 - wydarzenie w ogrodzie Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA

Młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bielsku-Białej realizować będzie swoje pomysły na stworzenie w ogrodzie oazy dla ptaków i zakątka roślin cieniolubnych, które wcześniej wypracowała podczas majowych warsztatów. Razem stworzą przestrzeń do działań artystyczno-edukacyjnych.

Ada Piekarska z Galerii Bielskiej BWA, moderatorka, podsumowując warsztat powiedziała „Podczas pierwszego dnia warsztatów przeprowadzonych w Willi Sixta, młodzież ze szkoły plastycznej oraz szkoły ogrodniczej po raz pierwszy pracowała nad wspólnym projektem. W wyjątkowym otoczeniu ogrodu willi, korzystając z wiedzy ekspertów w zakresie ekologii, architektury, ornitologii i sztuki, uczniowie pracowali nad koncepcjami projektów budek lęgowych dla ptaków, a także projektu nasadzeń roślin, które to już wkrótce zostaną przez nich zrealizowane i na stałe zagoszczą w ogrodzie różanym zabytkowej willi. To wyjątkowa okazja do tego, by wspólna troska o przestrzenie zieleni w mieście stała się naturalną potrzebą mieszkańców, a Willa Sixta miejscem ważnych spotkań, również tych międzygatunkowych”.

16 czerwca (środa), godz. 9.30 – 17.00 – wydarzenie w Tajemniczym Ogrodzie, cmentarz żydowski przy ul. Cieszyńskiej

To pierwsze plenerowe wydarzenie edukacyjne zaplanowane w powstającym ogrodzie na nieużytku cmentarza żydowskiego.  Edukatorzy Klubu Gaja prowadzić będą aktywną edukację nt. adaptacji do zmian klimatu i ochrony różnorodności biologicznej popartą konkretnym działaniem, poznawanie przyrody miejsca i jego historii oraz pracami w ogrodzie. Mieszkańcy zostaną zaproszeni do wspólnych prac porządkowania terenu i usuwania rdestowca ostrokończystego – gatunku inwazyjnego, groźnego dla rodzimej przyrody. Podczas wydarzenia uczestnicy zbudują także budki dla ptaków i nietoperzy, które zostaną zamontowane na terenie Tajemniczego Ogrodu.

„Zagrożeniem różnorodności gatunkowej dla terenu powstającego tajemniczego Ogrodu są rośliny inwazyjne, a szczególnie rdestowiec ostrokończysty. Konieczne jest jego koszenie i wyrywanie, co najmniej dwukrotne w ciągu roku. Rdestowiec ogranicza w pełni rozwoju wegetacyjnego walory krajobrazowe cmentarza. Niekorzystnie na walory estetyczne tego terenu wpływają również zeschłe pędy tej rośliny, które można obserwować zimą i wiosną” – wyjaśnia prof. Zbigniew Wilczek z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego Katowicach.

22 czerwca (wtorek), godz. 10.00-13.30, 23 czerwca (środa), godz. 16.30 – 20.00 - warsztaty wypracowania założeń i projektu Tajemniczego Ogrodu na nieużytku cmentarza Gminy Wyznaniowej Żydowskiej 

„Aby sprostać wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu potrzebna jest nam szeroka współpraca i holistyczne podejście do zagrożeń środowiskowych. Każdy z nas posiada umiejętności i wiedzę, z którą może dzielić się z innymi. Nadszedł czas, w którym liczy się współpraca, a nie tylko bezwzględna konkurencja. Budujmy razem zieloną przyszłość dla naszego miasta i regionu” – komentuje Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Podczas warsztatów, które w pierwszym dniu odbędą się w Willi Sixta, a w drugim na cmentarzu żydowskim, wspólnie z mieszkańcami/nkami Klub Gaja i eksperci pracować będą nad koncepcją projektu Tajemniczego Ogrodu na terenie nieużytku cmentarza. Ogród zostanie udostępniony mieszkańcom miasta by służyć szerokiej edukacji na temat ochrony klimatu i wspomóc rozwój zielono-błękitnej infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną. Warsztaty odbędą się we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA, przy udziale specjalistów m.in. architektów krajobrazu, historyka, biologa.  Program warsztatów dostępny jest TUTAJ >>>

Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zgłoszenia do udziału w warsztatach prosimy przesyłać na adres e-mail: j.migdal@klubgaja.pl w terminie do 15.06.2021r.



 


Projekt „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

Klub Gaja / Fot. KG – Tajemniczy Ogród


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę