Targi_china_210519-750

Światowe ceny żywności zwiększyły się w styczniu

8 lutego 2019
Światowe ceny żywności zwiększyły się w styczniu

Indeks cen żywności FAO zwiększył się w styczniu do 164,8 pkt. wobec 161,8 pkt. w grudniu (+1,8% m/m). Na wzrost indeksu złożyły się wyższe ceny produktów mlecznych (7,2% m/m), oleju roślinnego (+4,3%), cukru (+1,3%) i zbóż (+0,2%) oraz niższe ceny mięsa (-0,3%). W ujęciu rocznym światowe ceny żywności obniżyły się w styczniu o 2,2% wobec spadku o 4,3% w grudniu.

Zgodnie z komunikatem FAO informacje nt. światowych cen żywności w styczniu mogą być w pewnym stopniu zniekształcone, ponieważ nie uwzględniają danych z USA, które nie ukazały się ze względu na government shutdown. Stąd w kolejnym raporcie FAO można oczekiwać rewizji indeksu.

W kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą najprawdopodobniej kształtować się w lekkim trendzie spadkowym. Będą sprzyjać temu niższe ceny produktów mlecznych, cukru oraz oleju roślinnego. Ponadto w II poł. 2019 r. do obniżenia światowych cen żywności może przyczynić się także prognozowany przez nas spadek cen zbóż.

Przeciwny efekt będą miały najprawdopodobniej wyższe ceny mięsa. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza są warunki agrometeorologiczne na świecie, a także dalsze rozprzestrzenianie się ASF, które może w istotny sposób wpłynąć na ceny mięsa.

 

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A. / FAO


POWIĄZANE

W dniu 25 czerwca 2019 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało odpowi...

Polska branża mleczarska to wyjątkowa dziedzina gospodarki, która zdecydowanie w...

- Jedną z najważniejszych dziedzin we współpracy polsko-żydowskiej może być wyko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę