aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Świętokrzyskie/ Od piątku piknik archeologiczny PraOsada „Rydno”

22 maja 2018
Świętokrzyskie/ Od piątku piknik archeologiczny PraOsada „Rydno”

Prehistoryczna osada z epoki kamienia, seans filmowy, konkurs wiedzy o regionie oraz wypalanie naczyń i figurek glinianych - to niektóre z atrakcji pikniku archeologicznego PraOsada „Rydno”, który w piątek rozpocznie się w Skarżysku-Kamiennej.

Trzydniowa impreza potrwa do niedzieli i będzie się odbywała w obozowisku, zainscenizowanym nad zalewem przy rzece Kamiennej, w parku przy Muzeum im. Orła Białego. Piknik, popularyzujący wiedzę o sposobie życia dawnych mieszkańców regionu, organizuje stowarzyszenie PraOsada "Rydno" oraz skarżyskie oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia PraOsada "Rydno" Tomasz Juchniewicz, na przygotowanych stanowiskach organizatorzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców z epoki kamienia. Dodał, że do odwiedzenia polany zachęca zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzież, ponieważ "każdy znajdzie coś dla siebie".

"Najmłodsi będą mogli spróbować lepienia jakiegoś naczynia, albo glinianej figurki. Będą mogli spróbować rozniecać ogień oraz pomalować się krwicą, czyli tzw. barwnikiem kultowym, uzyskiwanym z wydobywanego dawno, dawno temu minerału. Starsi pewnie bardziej zainteresują się prelekcjami dot. historii naszego regionu" – powiedział Juchniewicz.

W Piknikowym Kinie wyświetlony zostanie film naukowy "Nanuk z Północy" – dokument z 1922 r. w reżyserii Roberta J. Flaherty'ego, ukazujący codzienność rodziny Inuitów (Eskimosów) z początku XX wieku. W niedzielę goście będą mogli posłuchać prehistorycznej muzyki.

Juchniewicz podkreślił, że zainteresowanie imprezą w przeciągu ostatnich kilku lat jest na podobnym poziomie. "Przychodzą ludzie, którzy faktycznie są zainteresowani jakimś twórczym wypoczynkiem, jakąś formą aktywności połączoną z edukacją" – dodał.

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

"Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

 

Piotr Grabski (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę