Świętokrzyskie/ Od piątku piknik archeologiczny PraOsada „Rydno”

22 maja 2018
Świętokrzyskie/ Od piątku piknik archeologiczny PraOsada „Rydno”

Prehistoryczna osada z epoki kamienia, seans filmowy, konkurs wiedzy o regionie oraz wypalanie naczyń i figurek glinianych - to niektóre z atrakcji pikniku archeologicznego PraOsada „Rydno”, który w piątek rozpocznie się w Skarżysku-Kamiennej.

Trzydniowa impreza potrwa do niedzieli i będzie się odbywała w obozowisku, zainscenizowanym nad zalewem przy rzece Kamiennej, w parku przy Muzeum im. Orła Białego. Piknik, popularyzujący wiedzę o sposobie życia dawnych mieszkańców regionu, organizuje stowarzyszenie PraOsada "Rydno" oraz skarżyskie oddziały Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia PraOsada "Rydno" Tomasz Juchniewicz, na przygotowanych stanowiskach organizatorzy będą odtwarzali codzienność prehistorycznych mieszkańców z epoki kamienia. Dodał, że do odwiedzenia polany zachęca zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzież, ponieważ "każdy znajdzie coś dla siebie".

"Najmłodsi będą mogli spróbować lepienia jakiegoś naczynia, albo glinianej figurki. Będą mogli spróbować rozniecać ogień oraz pomalować się krwicą, czyli tzw. barwnikiem kultowym, uzyskiwanym z wydobywanego dawno, dawno temu minerału. Starsi pewnie bardziej zainteresują się prelekcjami dot. historii naszego regionu" – powiedział Juchniewicz.

W Piknikowym Kinie wyświetlony zostanie film naukowy "Nanuk z Północy" – dokument z 1922 r. w reżyserii Roberta J. Flaherty'ego, ukazujący codzienność rodziny Inuitów (Eskimosów) z początku XX wieku. W niedzielę goście będą mogli posłuchać prehistorycznej muzyki.

Juchniewicz podkreślił, że zainteresowanie imprezą w przeciągu ostatnich kilku lat jest na podobnym poziomie. "Przychodzą ludzie, którzy faktycznie są zainteresowani jakimś twórczym wypoczynkiem, jakąś formą aktywności połączoną z edukacją" – dodał.

Rezerwat „Rydno” utworzono w 1986 r. (starania podjęto już w 1957 r.) dla ochrony terenu kompleksu osad przemysłowych przy kopalniach hematytu - minerału rudy żelaza - eksploatowanych głównie w późnym paleolicie, kilkanaście tysięcy lat temu. Oprócz wydobywania hematytu miejscowe społeczności trudniły się łowiectwem i obróbką sprowadzanego tu z pobliskich kopalni krzemienia czekoladowego.

"Rydno” obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska-Kamiennej (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Zachowały się tutaj stanowiska z pozostałościami śladów dawnych kultur: układy kamieni podtrzymujących żerdzie szałasów mieszkalnych, krzemienne odłupki i groty, jamy wypełnione krzemieniem, miejsca obróbki krzemieni i wydobycia hematytu, półziemianki i groby.

Najstarsze znaleziska pochodzą sprzed 40 tys. lat. Pierwsze wykopaliska archeologiczne zorganizowano na terenie Rydna w 1912 r.

 

Piotr Grabski (PAP)


POWIĄZANE

Ostatnio coraz głośniej mówi się o zapowiedziach chińskich władz dotyczących sto...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy zaprasza mieszk...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę