Świętokrzyskie/ Ok. 54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe

28 sierpnia 2017
Świętokrzyskie/ Ok. 54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe

Rewitalizacja zalewu w Sielpi, budowa zbiornika małej retencji w Radoszycach i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów będą realizowane dzięki niemal 54 mln zł funduszy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa marszałka województwa świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała, w poniedziałek zarząd województwa zdecydował o przekazaniu funduszy unijnych w programie regionalnym, na przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu dotyczącego „Przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków”.

Na konkurs, w którym do rozdysponowania było 74 mln zł, wpłynęły trzy projekty. Wszystkie przeszły pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, uzyskując minimalną wymaganą liczbę punktów, konieczną do uzyskania unijnego wsparcia. Beneficjenci otrzymają w sumie 53,9 mln zł dotacji, na realizację zgłoszonych zadań.

Gmina Końskie dzięki 24,8 zł wsparcia planuje odbudowę zbiornika wodnego w Sielpi. Rewitalizacja zalewu, którego powierzchnia zajmuje teren ok. 62 ha, ma kosztować niemal 30 mln zł.

Jak powiedział PAP burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, najważniejszym kosztowo i pod względem zakresu rzeczowego w realizacji zadania, będzie odmulenie i tym samym pogłębienie dna zbiornika. „Namuły są rezultatem katastrofy, jakiej uległ jaz znajdujący się powyżej zalewu przed 20 laty. Zbiornik zadziałał jak osadnik, co utrudnia rekreacyjne korzystanie z zalewu. Nie ma on też żadnej wartości retencyjnej” – wyjaśniał burmistrz.

Inwestycja obejmie również budowę i przebudowę urządzeń wodnych. „Chcemy zbudować zupełnie nowy system redukcji stanu wody w zalewie - upust denny, który uchodzi za bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Na wejście rzeki Czarnej Koneckiej do zbiornika i Czarnej Taraski, planujemy zbudować stałą przegrodę – rodzaj blokady, która zatrzymywałaby większe ilości piachu i namułów. Chcemy też odbudować jaz w Małachowie – zdaniem hydrologów pozwoli to na okresowe spowolnienie biegu rzeki, w czasie gwałtownych przyborów wody, wiosennych i jesiennych” – opisywał Obratański.

Po przebudowie zbiornika, w jego części kąpieliskowej znajdzie się dopływ świeżej wody, pozwalający na jej wymianę. Wydłużona zostanie też plaża.

W związku z oprotestowaniem przez ekologów tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji inwestycji, prace budowlane będą mogły się rozpocząć gdy zostanie sfinalizowana procedura administracyjna - prawdopodobnie wiosną 2018 r.

Zalew w Sielpi powstał w połowie XX wieku. W 2012 r. po ponad 20. latach starań, gmina przejęła zbiornik od skarbu państwa. Wokół akwenu funkcjonuje największy kompleks wypoczynkowy w woj. świętokrzyskim – jest tu kilkadziesiąt ośrodków z ok. 3 tys. miejsc noclegowych

Dzięki 13,3 mln zł dofinansowania gmina Radoszyce zrealizuje projekt budowy wielofunkcyjnego zbiornika małej retencji, który ma pomagać w zapobieganiu skutkom klęsk żywiołowych.

Z kolei Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych będzie realizował projekt związany z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Ostrowca Świętokrzyskiego i pobliskiej gminy Bodzechów. Chodzi o regulację rzeki Modły oraz wykorzystanie istniejącego obecnie zbiornika w Częstocicach, jako polderu zalewowego, przyjmującego ewentualną falę powodziową (tzw. suchy zbiornik przeciwpowodziowy). Na realizację tego przedsięwzięcia instytucja otrzyma 15,7 mln zł.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Do połowy marca do Sejmu powinien trafić projekt specustawy ws. budowy płotu wzd...

Anwil z grupy PKN Orlen przystąpił do International Fertilizer Association (IFA)...

Podczas Targów FERMA w Łodzi swoją działalność oficjalnie zainaugurowała Polska ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę