Świętokrzyskie/ Ok. 54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe

28 sierpnia 2017
Świętokrzyskie/ Ok. 54 mln zł z UE na inwestycje przeciwpowodziowe

Rewitalizacja zalewu w Sielpi, budowa zbiornika małej retencji w Radoszycach i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i gminy Bodzechów będą realizowane dzięki niemal 54 mln zł funduszy UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa marszałka województwa świętokrzyskiego Iwona Sinkiewicz-Potaczała, w poniedziałek zarząd województwa zdecydował o przekazaniu funduszy unijnych w programie regionalnym, na przedsięwzięcia zgłoszone do konkursu dotyczącego „Przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych oraz usuwania ich skutków”.

Na konkurs, w którym do rozdysponowania było 74 mln zł, wpłynęły trzy projekty. Wszystkie przeszły pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, uzyskując minimalną wymaganą liczbę punktów, konieczną do uzyskania unijnego wsparcia. Beneficjenci otrzymają w sumie 53,9 mln zł dotacji, na realizację zgłoszonych zadań.

Gmina Końskie dzięki 24,8 zł wsparcia planuje odbudowę zbiornika wodnego w Sielpi. Rewitalizacja zalewu, którego powierzchnia zajmuje teren ok. 62 ha, ma kosztować niemal 30 mln zł.

Jak powiedział PAP burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański, najważniejszym kosztowo i pod względem zakresu rzeczowego w realizacji zadania, będzie odmulenie i tym samym pogłębienie dna zbiornika. „Namuły są rezultatem katastrofy, jakiej uległ jaz znajdujący się powyżej zalewu przed 20 laty. Zbiornik zadziałał jak osadnik, co utrudnia rekreacyjne korzystanie z zalewu. Nie ma on też żadnej wartości retencyjnej” – wyjaśniał burmistrz.

Inwestycja obejmie również budowę i przebudowę urządzeń wodnych. „Chcemy zbudować zupełnie nowy system redukcji stanu wody w zalewie - upust denny, który uchodzi za bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Na wejście rzeki Czarnej Koneckiej do zbiornika i Czarnej Taraski, planujemy zbudować stałą przegrodę – rodzaj blokady, która zatrzymywałaby większe ilości piachu i namułów. Chcemy też odbudować jaz w Małachowie – zdaniem hydrologów pozwoli to na okresowe spowolnienie biegu rzeki, w czasie gwałtownych przyborów wody, wiosennych i jesiennych” – opisywał Obratański.

Po przebudowie zbiornika, w jego części kąpieliskowej znajdzie się dopływ świeżej wody, pozwalający na jej wymianę. Wydłużona zostanie też plaża.

W związku z oprotestowaniem przez ekologów tzw. decyzji środowiskowej dotyczącej realizacji inwestycji, prace budowlane będą mogły się rozpocząć gdy zostanie sfinalizowana procedura administracyjna - prawdopodobnie wiosną 2018 r.

Zalew w Sielpi powstał w połowie XX wieku. W 2012 r. po ponad 20. latach starań, gmina przejęła zbiornik od skarbu państwa. Wokół akwenu funkcjonuje największy kompleks wypoczynkowy w woj. świętokrzyskim – jest tu kilkadziesiąt ośrodków z ok. 3 tys. miejsc noclegowych

Dzięki 13,3 mln zł dofinansowania gmina Radoszyce zrealizuje projekt budowy wielofunkcyjnego zbiornika małej retencji, który ma pomagać w zapobieganiu skutkom klęsk żywiołowych.

Z kolei Świętokrzyski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych będzie realizował projekt związany z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Ostrowca Świętokrzyskiego i pobliskiej gminy Bodzechów. Chodzi o regulację rzeki Modły oraz wykorzystanie istniejącego obecnie zbiornika w Częstocicach, jako polderu zalewowego, przyjmującego ewentualną falę powodziową (tzw. suchy zbiornik przeciwpowodziowy). Na realizację tego przedsięwzięcia instytucja otrzyma 15,7 mln zł.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolni...

Energa Obrót, Energa Oświetlenie oraz Polmlek wspólnie wdrożą innowacyjne projek...

Lato dla jednych to okres odpoczynku i wakacji, dla drugich to czas długotrwałyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę