W sobotę 15 marca br. w Jasionce k/Rzeszowa odbędzie się konferencja „Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu". Jak podkreślają organizatorzy – Europejski fundusz rozwoju Wsi Polskiej konferencja zbiega się z 25-leciem obrad „Okrągłego Stołu" oraz 25-leciem częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.
Spotkanie to będzie4 więc stanowiło to doskonałą okazję , aby wraz z zaproszonymi Gośćmi przypomnieć historię dochodzenia do demokracji i wolności, ocenić rolę i perspektywy dalszego rozwoju wsi w Europie, ale także szerzej spojrzeć na sytuację geopolityczną Unii Europejskiej i odpowiedzieć na pytanie, czy Europa potrzebuje solidarności. Do Jasionki na zaproszenie EFRWP przyjedzie miedzy innymi Dacian Ciolos komisarz UE ds. rolnictwa.
Program konferencji
Od 8:00 Śniadanie
10.00 Uroczystości związane z 13. rocznicą śmierci Józefa Ślisza (kościół i cmentarz parafialny w Łące k/Rzeszowa)
12:30 Otwarcie konferencji
12:45 „Wieś w Europie – rola i perspektywy”
Zadaniem panelu, jest ukazanie zróżnicowania oraz cech wspólnych sytuacji i aspiracji rozwojowych mieszkańców terenów wiejskich w różnych krajach zjednoczonej Europy. Będzie to również okazja do wymiany poglądów na temat perspektyw i roli jaką odgrywa rolnictwo i wieś w poszczególnych krajach, z których pochodzą uczestnicy panelu.
Do wzięcia udziału w panelu zostaną poproszeni przedstawiciele resortów i instytucji rolniczych z Węgier, Niemiec, Francji i Polski, a także przedstawiciel Komisji Europejskiej.
14:30 Lunch
15:30 „Ruch solidarnościowy a wieś. Bilans zysków i strat”
Panel z udziałem historyków i socjologów wsi, którego zadaniem będzie ukazanie chronologii przemian na polskiej wsi w minionym 25 -leciu, a także charakterystyka nowej przestrzeni funkcjonowania, w której znaleźli się polscy rolnicy. Prezentacja filmu „Od porozumień rzeszowsko – ustrzyckich do teraźniejszości”.
16:30 „Czy Europa potrzebuje solidarności?”
Panel z udziałem polityków, ukazujący szersze spojrzenie na dzisiejszą sytuację geopolityczną Unii Europejskiej. Jego zadaniem będzie odpowiedź na pytanie, czy kraje europejskie są zdolne do podejmowania wspólnych decyzji, występowania solidarnie w interesie całej wspólnoty europejskiej. Czy nie jest tak, że Europa jest rozbita i potrzebne jest wypracowanie wspólnych metod działania?
Do wzięcia udziału w panelu zostaną poproszeni przedstawiciele świata polityki z Francji, Niemiec, Węgier i Polski.
17:15 Podsumowanie konferencji
19:00 Kolacja
9472024
1