aaa_TSW_2023
CTR_2023

Tylko 4 scenariusze możliwe po wyborach

13 października 2023
Tylko 4 scenariusze możliwe po wyborach

Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole przedstawilii w swoim cotygodniowym raporcie MAKROmapa podjęli się przewidywanej reakcji rynków na 4  powyborcze secenariusze odnośnie tworzenia nowego rządu. 

I tak w raporcie czytamy, że wynik wyborów w Polsce które odbędą się w najbliższą niedzielę, będzie miał wpływ na materializację czterech scenariuszy: (1) PiS utrzyma większość absolutną w sejmie, (2) PiS nie będzie w stanie zapewnić sobie absolutnej większości w sejmie i będzie zmuszony podjąć współpracę z Konfederacją, (3) partie opozycyjne (Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i Trzecia Droga) utworzą rząd, (4) brak wyraźnego zwycięzcy wyborów, prowadzący do przedterminowych wyborów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Obecnie za najbardziej prawdopodobne uważamy scenariusze drugi (współpraca PiS i Konfederacji) oraz trzeci (opozycja uzyskuje większość). W naszym obecnym scenariuszu makroekonomicznym
zakładamy, że PiS nie uzyska większości absolutnej w sejmie i będzie zmuszony współpracować z Konfederacją, a tym samym jego materializacja byłaby neutralna dla naszych średniookresowych prognoz. Z kolei w przypadku zwycięstwa opozycji oczekujemy, że nowy rząd będzie dążył do jak najszybszego odblokowania środków w ramach KPO. Komisja Europejska zapewne byłaby przychylna takiej inicjatywie, prawdopodobnie przyspieszając ten proces. Taki rozwój sytuacji byłby korzystny dla tempa wzrostu gospodarczego i kursu złotego.

Premia za ryzyko w przypadku polskich aktywów również obniżyłaby się w związku z
powołaniem prounijnego rządu, co byłoby korzystne dla cen polskiego długu. W scenariuszu zwycięstwa opozycji RPP (z większością członków wybraną przez PiS) zapewne przyjmie bardziej jastrzębie nastawienie, wskazując na konieczność skupienia się na ograniczaniu inflacji, a tym samym skala obniżek stóp procentowych będzie mniejsza niż obecnie zakładamy.

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5666 (umocnienie złotego o 1,3%). W pierwszej części tygodnia złoty tracił na wartości w oczekiwaniu na posiedzenie RPP. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych o 25pb doprowadziła do umocnienia złotego, ponieważ część inwestorów oczekiwała większej skali łagodzenia polityki pieniężnej. W piątek doszło do dalszego spadku kursu EURPLN w ślad za umocnieniem euro względem dolara po publikacji danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA.

Warto wyjaśnić, że bezpośrednio po publikacji danych doszło do silnego spadku kursu EURUSD, ponieważ zwiększyły się oczekiwania inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA. Niemniej po chwili doszło do osłabienia dolara, po tym jak inwestorzy zaczęli realizować zyski, a na rynku zaczęły dominować obawy o to, że piątkowe wyraźnie wyższe od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy ostatecznie nie wpłyną na nastawienie Fed w polityce pieniężnej. Argumentem podnoszonym na rzecz takiego scenariusza jest obserwowany w ostatnich miesiącach silny wzrost kosztów obsługi amerykańskiego długu. Dalsze podwyżki stóp procentowych doprowadziłyby do kontynuacji tego trendu, co miałoby negatywny wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego w USA.

W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą zaplanowane na niedzielę wybory parlamentarne w Polsce. Z uwagi na wysoką niepewność dotyczącą ich wyników możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu złotego. Jednocześnie wpływ wyników wyborów na kurs polskiej waluty zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. W naszej ocenie zaplanowane na ten tydzień publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego.

oprac, emk,ppr.pl na podst źródło: MAKROmapa - Departament Analiz Makroekonomicznych Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę