CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

UE - nasila się presja podażowa na rynku zbóż

21 września 2016
UE - nasila się presja podażowa na rynku zbóż

W tym tygodniu notowania pszenicy  w kontrakcie grudniowym na Euronext obniżyły się nieznacznie–o 0,8% do 158,5 EUR/tonę. Podobnie niewielkie spadki notowań wystąpiły w przypadku kukurydzy w najbliższym kontrakcie (listopadowym)–o 0,6% do 160 EUR/tonę.

Pomimo negatywnych korekt szacunków tegorocznej produkcji zbożowej w Unii (prognozy SG) ceny utrzymują się na niskim poziomie, co związane jest z narastającą presją podażową w skali globalnej. Zwiększa się dostępność ziarna z nowych zbiorów (kukurydza) co wywiera wpływ na kształtowanie się cen. Tendencje światowe i ostra konkurencja w eksporcie również działają na ceny na rynku unijnym.

W tym tygodniu Strategie Grains podało szacunki zbiorów zbóż w UE. Oszacowanie unijnej produkcji pszenicy miękkiej zostało zrewidowane w dół o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej zeszłorocznego wyniku. Głównym powodem korekty są skutki niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a w szczególności we Francji. Nie najlepsza jest też jakość ziarna. Z kolei susza i upały występujące w niektórych krajach (a zwłaszcza we Francji) w ostatnich kilku tygodniach wpłynęły na negatywną korektę prognoz produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (o 4% więcej niż przed rokiem).

W USA rozpoczęły się żniwa kukurydzy. Do 11 września br. zebrano ziarno z 5% plantacji, w porównaniu do 7% w tym samym okresie sezon wcześniej. Dojrzałość została osiągnięta w przypadku 33% upraw wobec 18% w poprzednim tygodniu i 32% w analogicznym okresie sezon wcześniej. Kondycja amerykańskiej kukurydzy jest nadal dobra. W rozpatrywanym tygodniu stan 74% plantacji oceniono jako dobry i bardzo dobry.

W Stanach utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu. W tygodniu kończącym się 9 września br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 1004 tys. baryłek wobec 998 tys. baryłek w poprzednim tygodniu. Zapasy osiągnęły w tym okresie 20,21 mln baryłek. Pod koniec tygodnia notowania bioetanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,408 USD za galon amerykański.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę