UE - nasila się presja podażowa na rynku zbóż

21 września 2016
UE - nasila się presja podażowa na rynku zbóż

W tym tygodniu notowania pszenicy  w kontrakcie grudniowym na Euronext obniżyły się nieznacznie–o 0,8% do 158,5 EUR/tonę. Podobnie niewielkie spadki notowań wystąpiły w przypadku kukurydzy w najbliższym kontrakcie (listopadowym)–o 0,6% do 160 EUR/tonę.

Pomimo negatywnych korekt szacunków tegorocznej produkcji zbożowej w Unii (prognozy SG) ceny utrzymują się na niskim poziomie, co związane jest z narastającą presją podażową w skali globalnej. Zwiększa się dostępność ziarna z nowych zbiorów (kukurydza) co wywiera wpływ na kształtowanie się cen. Tendencje światowe i ostra konkurencja w eksporcie również działają na ceny na rynku unijnym.

W tym tygodniu Strategie Grains podało szacunki zbiorów zbóż w UE. Oszacowanie unijnej produkcji pszenicy miękkiej zostało zrewidowane w dół o 1,4 mln ton do 136,5 mln ton. Oznacza to zbiory o 10% poniżej zeszłorocznego wyniku. Głównym powodem korekty są skutki niekorzystnych warunków pogodowych odnotowywanych wiosną w niektórych krajach UE, a w szczególności we Francji. Nie najlepsza jest też jakość ziarna. Z kolei susza i upały występujące w niektórych krajach (a zwłaszcza we Francji) w ostatnich kilku tygodniach wpłynęły na negatywną korektę prognoz produkcji kukurydzy. SG obniżył wcześniejsze przewidywania o 1,3 mln ton do 59,3 mln ton (o 4% więcej niż przed rokiem).

W USA rozpoczęły się żniwa kukurydzy. Do 11 września br. zebrano ziarno z 5% plantacji, w porównaniu do 7% w tym samym okresie sezon wcześniej. Dojrzałość została osiągnięta w przypadku 33% upraw wobec 18% w poprzednim tygodniu i 32% w analogicznym okresie sezon wcześniej. Kondycja amerykańskiej kukurydzy jest nadal dobra. W rozpatrywanym tygodniu stan 74% plantacji oceniono jako dobry i bardzo dobry.

W Stanach utrzymuje się wysokie tempo produkcji bioetanolu. W tygodniu kończącym się 9 września br. dzienna produkcja tego biopaliwa wynosiła 1004 tys. baryłek wobec 998 tys. baryłek w poprzednim tygodniu. Zapasy osiągnęły w tym okresie 20,21 mln baryłek. Pod koniec tygodnia notowania bioetanolu w najbliższym kontrakcie na CBoT wynosiły 1,408 USD za galon amerykański.

FAMMU/FAPA na podst. Reuters i innych źródeł


POWIĄZANE

Polska został uznana przez Komisję Europejską za kraj wolny od białaczki bydła o...

Prefinansowanie wydatków na szkolenia w ramach działania "Transfer wiedzy i dzia...

W Polsce do 20 maja nie wystąpiła susza rolnicza - poinformował w czwartkowym ko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę