Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ukraina oczekuje od UE rekompensaty logistycznej

22 sierpnia 2023
Ukraina oczekuje od UE rekompensaty logistycznej

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski spotkał się online z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego Norbertem Linsem.

W trakcie rozmowy poruszona została kwestia zapewnienia przez Komisję Europejską rekompensaty za koszty logistyczne transportu produktów rolnych z Ukrainy do portów morskich Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Chorwacji, Słowenii i Holandii. Jak również przeniesienie kontroli weterynaryjnej produktów rolnych z przejść granicznych z Ukrainą na terytorium krajów przeznaczenia.

Mykoła Solski podkreślił znaczenie otrzymania odszkodowań dla ukraińskich rolników, biorąc pod uwagę złożoną logistykę, zakaz eksportu ukraińskich upraw przez kraje sąsiednie 4 oraz ostrzał przez Rosję portów naddunajskich.

Norbert Lins wyraził zrozumienie sytuacji i solidarność z ukraińskimi rolnikami. Podkreślił, że popiera pomysł rekompensaty przez Komisję Europejską kosztów logistycznych transportu ukraińskich produktów rolnych.  

Ponadto w ostatanich dniach mnister Mykoła Solski spotkał się z Zastępcą Dyrektora Misji USAID na Ukrainie Teodorą Dell.

Strony omówiły realizację wspólnych projektów w sektorze rolnym Ukrainy. Minister podziękował za wsparcie reformy melioracyjnej, dzięki której rolnicy aktywnie tworzą nowe UCC i otrzymują pomoc na odbudowę systemów nawadniających.

Mówiono także o potrzebie dodatkowych projektów wspierających przemysł przetwórczy, w szczególności producentów biogazu. Zdaniem Solskiego ta obiecująca branża powinna otrzymać dodatkowy impuls do bardziej aktywnego rozwoju. 

Teodora Dell zauważyła, że Misja USAID wspiera Ukrainę i aktywnie pomaga ukraińskim rolnikom od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na pełną skalę i z pewnością będzie to robić nadal w przyszłości.

Nowo mianowany Ambasador Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger z wizytą w ministerstwie rolnictwa Ukrainy.

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski spotkał się ostatanio również z nowo mianowanym Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Federalnej Niemiec na Ukrainie Martinem Jaegerem.

Strony omówiły współpracę Ukrainy i Niemiec w sferze agrarnej, kwestię sposobów eksportu ukraińskich produktów rolnych.

Mykoła Solskij pogratulował Martinowi Jegerowi nominacji, zauważając, że między Ukrainą a Niemcami istnieje konstruktywna i ścisła współpraca. W szczególności z Ministerstwem Rolnictwa Niemiec i Ukrainy to docenia. 

Martin Yeger podziękował za pozdrowienia i zapewnił o pełnym wsparciu Ukrainy, zacieśnieniu współpracy i gotowości rządu niemieckiego do dalszego wzmacniania pomocy, w szczególności w sektorze rolnym oraz przygotowań do przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej


oprac e-mk , ppr.pl na podst źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę