Biometan
a_bio-expo_ptak_750

Zespół Magurzanie tryumfował w Festiwalu Folkloru Górali Polskich

3 sierpnia 2017
Zespół Magurzanie tryumfował w Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Zespół regionalny Magurzanie z Łodygowic na Żywiecczyźnie otrzymał Złote Żywieckie Serce, główny laur 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu (Śląskie) w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w środę bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Magurzanie zostali nagrodzeni za widowisko "Hołdymas po młócce". Jego akcja toczy się na klepisku w stodole. Gospodarz wyprawia hołdymas, czyli zakończenie żniw. Przychodzą chłopcy z sąsiedztwa, którzy pomogli mu wymłócić zboże cepami. Gospodyni przynosi pierwszy chleb, upieczony z nowej mąki. Sąsiad gazdy również szuka pomocników, więc sprawdza, czy chłopcy potrafią rytmicznie bić cepami. Tworzy się atmosfera zabawy; są tańce i śpiewy.

Zespół z Łodygowic działa przy miejscowym ośrodku kultury od 1984 r. W ich repertuarze są tańce i muzyka górali żywieckich. Szefową i choreografem jest Elżbieta Konior. Kierownictwo muzyczne sprawuje Brygida Sordyl. Kapelę tworzą skrzypce, kontrabas, heligonka i dudy.

Oprócz Złotego Żywieckiego Serca zespół otrzymał również 10 tys. zł.

Srebrne Żywieckie Serce i 8 tys. zł otrzymał zespół Przyszowianie z Przyszowa w pow. limanowskim za program "Obigrowka u pana młodego". W wieczór przed weselem do pana młodego przychodzi drużba ze starostami, starościnami i druhnami. Rozpoczyna się zabawa, która trwa do rana. Po jej zakończeniu pan młody wychodzi z rodzinnego domu.

Brązowe Żywieckie Serce i 6 tys. zł przypadło zespołowi Zbyrcok z Juszczyna koło Suchej Beskidzkiej za program "Kolędowanie w dzień św. Scepona".

Laureaci pierwszej nagrody, a także zespoły Jakubkowianie z Łosiny Dolnej, Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy oraz Giewont z Zakopanego, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Na Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpiło 27 zespołów. Jurorzy wyrazili uznanie i podziw dla pracy instruktorów i choreografów. Jak podkreślili, to dzięki nim "wzrasta poziom artystyczny zespołów, a wykonawcy coraz pewniej i naturalniej zachowują się na scenie wczuwając się w to, co przedstawiają w programach". "Ich zaangażowanie i praca to najważniejszy wkład w trwanie tego Festiwalu" – napisali w werdykcie.

Występy w ramach Tygodniu Kultury Beskidzkiej trwają nadal. W środę wieczorem w Wiśle rozpoczną się 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Ich celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata poprzez śpiew, taniec, muzykę i prezentację zwyczajów. Wystąpi 17 zespołów z 15 krajów. Publiczność zobaczy m.in. prezentacje Bułgarów, Hiszpanów, Portorykańczyków i Węgrów. Polskę będą reprezentowały: Szamotuły z Szamotuł, Wilamowice z Wilamowic koło Bielska-Białej i Zamojszczyzna z Zamościa. Laureatów poznamy w sobotę.

Koncerty odbywają się też na pozostałych scenach Tygodnia. W Szczyrku widzowie zobaczą m.in. zespół Spod Kicek z Mordarki, który prezentuje folklor Lachów limanowskich. W przeszłości był on honorowany m.in. Złotym Żywieckim Sercem na Festiwalu Folkloru Górali Polskich i nagrodą im. Oskara Kolberga. Zaprezentują się także Turcy. W Makowie Podhalańskim widzowie otrzymają próbkę folkloru z Rumunii i Portoryko. Wystąpi żywieckie Pilsko, które na swoim koncie ma sukcesy w Festiwalu Folkloru Górali Polski. Amfiteatr w Żywcu gościł będzie m.in. Finów, Słowaków i Serbów, a scena w Oświęcimiu – Estończyków i Czechów oraz Młode Podhale z Nowego Targu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych w świecie imprez promujących kulturę ludową na świecie. Jego główne areny to Żywiec, Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. Imprezy towarzyszące odbywają się w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. W tym roku występuje na nim ponad 80 zespołów regionalnych z Polski i zagranicy. Impreza potrwa do niedzieli. 

(PAP)


POWIĄZANE

Krynica Forum 2023, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie Śro...

Rok 2023 jest kolejnym sezonem z cyklicznie występującymi ekstremami pogodowymi ...

Podczas gali podsumowującej wyniki rankingu „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę