aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zespół Magurzanie tryumfował w Festiwalu Folkloru Górali Polskich

3 sierpnia 2017
Zespół Magurzanie tryumfował w Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Zespół regionalny Magurzanie z Łodygowic na Żywiecczyźnie otrzymał Złote Żywieckie Serce, główny laur 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, który odbył się w Żywcu (Śląskie) w ramach 54. Tygodnia Kultury Beskidzkiej - podał w środę bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Magurzanie zostali nagrodzeni za widowisko "Hołdymas po młócce". Jego akcja toczy się na klepisku w stodole. Gospodarz wyprawia hołdymas, czyli zakończenie żniw. Przychodzą chłopcy z sąsiedztwa, którzy pomogli mu wymłócić zboże cepami. Gospodyni przynosi pierwszy chleb, upieczony z nowej mąki. Sąsiad gazdy również szuka pomocników, więc sprawdza, czy chłopcy potrafią rytmicznie bić cepami. Tworzy się atmosfera zabawy; są tańce i śpiewy.

Zespół z Łodygowic działa przy miejscowym ośrodku kultury od 1984 r. W ich repertuarze są tańce i muzyka górali żywieckich. Szefową i choreografem jest Elżbieta Konior. Kierownictwo muzyczne sprawuje Brygida Sordyl. Kapelę tworzą skrzypce, kontrabas, heligonka i dudy.

Oprócz Złotego Żywieckiego Serca zespół otrzymał również 10 tys. zł.

Srebrne Żywieckie Serce i 8 tys. zł otrzymał zespół Przyszowianie z Przyszowa w pow. limanowskim za program "Obigrowka u pana młodego". W wieczór przed weselem do pana młodego przychodzi drużba ze starostami, starościnami i druhnami. Rozpoczyna się zabawa, która trwa do rana. Po jej zakończeniu pan młody wychodzi z rodzinnego domu.

Brązowe Żywieckie Serce i 6 tys. zł przypadło zespołowi Zbyrcok z Juszczyna koło Suchej Beskidzkiej za program "Kolędowanie w dzień św. Scepona".

Laureaci pierwszej nagrody, a także zespoły Jakubkowianie z Łosiny Dolnej, Śwarni Łojce z Sadku-Kostrzy oraz Giewont z Zakopanego, otrzymali od jurorów zaproszenie do udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Na Festiwalu Folkloru Górali Polskich wystąpiło 27 zespołów. Jurorzy wyrazili uznanie i podziw dla pracy instruktorów i choreografów. Jak podkreślili, to dzięki nim "wzrasta poziom artystyczny zespołów, a wykonawcy coraz pewniej i naturalniej zachowują się na scenie wczuwając się w to, co przedstawiają w programach". "Ich zaangażowanie i praca to najważniejszy wkład w trwanie tego Festiwalu" – napisali w werdykcie.

Występy w ramach Tygodniu Kultury Beskidzkiej trwają nadal. W środę wieczorem w Wiśle rozpoczną się 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Ich celem jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata poprzez śpiew, taniec, muzykę i prezentację zwyczajów. Wystąpi 17 zespołów z 15 krajów. Publiczność zobaczy m.in. prezentacje Bułgarów, Hiszpanów, Portorykańczyków i Węgrów. Polskę będą reprezentowały: Szamotuły z Szamotuł, Wilamowice z Wilamowic koło Bielska-Białej i Zamojszczyzna z Zamościa. Laureatów poznamy w sobotę.

Koncerty odbywają się też na pozostałych scenach Tygodnia. W Szczyrku widzowie zobaczą m.in. zespół Spod Kicek z Mordarki, który prezentuje folklor Lachów limanowskich. W przeszłości był on honorowany m.in. Złotym Żywieckim Sercem na Festiwalu Folkloru Górali Polskich i nagrodą im. Oskara Kolberga. Zaprezentują się także Turcy. W Makowie Podhalańskim widzowie otrzymają próbkę folkloru z Rumunii i Portoryko. Wystąpi żywieckie Pilsko, które na swoim koncie ma sukcesy w Festiwalu Folkloru Górali Polski. Amfiteatr w Żywcu gościł będzie m.in. Finów, Słowaków i Serbów, a scena w Oświęcimiu – Estończyków i Czechów oraz Młode Podhale z Nowego Targu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych w świecie imprez promujących kulturę ludową na świecie. Jego główne areny to Żywiec, Wisła, Szczyrk, Maków Podhalański i Oświęcim. Imprezy towarzyszące odbywają się w Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. W tym roku występuje na nim ponad 80 zespołów regionalnych z Polski i zagranicy. Impreza potrwa do niedzieli. 

(PAP)


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę