aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wsparcie do mokrej kukurydzy – ruszyła wypłata

12 grudnia 2023
Wsparcie do mokrej kukurydzy – ruszyła wypłata

11 grudnia ARiMR przekazała 51,4 mln zł w ramach pomocy do tzw. mokrej kukurydzy. Pieniądze te trafiły do 204 beneficjentów. Wnioski o pomoc, w zakończonym 30 października naborze złożyło 857 podmiotów. Ponieważ wynikająca z dokumentów kwota przekroczyła limit środków na takie wsparcie, został zastosowany współczynnik korygujący, który wynosi 0,55. To oznacza, że stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł.

Przypominamy, że o takie dofinansowanie – wypłacane wyłącznie w formule pomocy publicznej – mogły się ubiegać podmioty prowadzące skup kukurydzy lub zajmujące się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty.

Wnioski, z dołączonymi kopiami lub duplikatami faktur VAT potwierdzającymi nabycie mokrej kukurydzy w wymienionym wyżej okresie i sprzedaż wysuszonego ziarna po 15 marca 2023 r., przyjmowały biura powiatowe Agencji. Dokumenty można było złożyć osobiście w placówce, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

Wysokość wsparcia stanowi wynik mnożenia stawki pomocy i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej między 15 września a 31 grudnia 2022 r. Nie może jednak przekroczyć iloczynu liczby ton wysuszonego ziarna kukurydzy sprzedanego po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. Obliczona w ten sposób kwota pomocy, wynikająca ze złożonych wniosków przekroczyła budżet na ten cel, który wynosi 240 mln zł. W związku z tym zastosowany został współczynnik korygujący - 0,55. Po jego zastosowaniu stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł.

Producenci rolni, którzy w latach 2022-2023 co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę, mogli się ubiegać o przyznanie wsparcia do 6 października 2023 r. Wnioski złożyło ponad 500 rolników, którzy ubiegają się o ok. 40 mln zł pomocy. 12 października Agencja rozpoczęła realizację płatności z tego tytułu. Ocena wniosków jest na ukończeniu. Na razie pozytywne decyzje wydano 459 rolnikom. Dotychczas 458 z nich otrzymało blisko 23 mln zł dofinansowania.

Oferta pomocy była skierowana do producentów rolnych, którzy:

  • w tym bądź poprzednim roku co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę;
  • uprawiali kukurydzę i otrzymali w 2022 roku płatności bezpośrednich z tego tytułu;
  • są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z trwającą wojną;
  • mają status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa;
  • są wpisani do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie kwalifikowali się do przyznania rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć 80 proc. kwoty, która widnieje na niezapłaconych fakturach, rachunkach lub innych dokumentach księgowych stanowiących potwierdzenie sprzedaży. W przypadku producenta rolnego, który rozlicza VAT na zasadach ogólnych, pod uwagę jest brana kwota netto, natomiast brutto – jeśli chodzi o tzw. ryczałtowców.

Więcej informacji – otwórz

 


oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: ARiMR


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę