aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Współpraca z Polską Izbą Paliw Płynnych

4 lutego 2019
Współpraca z Polską Izbą Paliw Płynnych

30 stycznia 2019 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z Prezes PIPP Haliną Pupacz, której towarzyszyli Członkowie Izby.

Rozmowy dotyczyły kwestii dostarczania paliw do gospodarstw rolniczych.

Przedstawiciele Polskiej Izby Paliw Płynnych zwrócili uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, rolnicy powinni posiadać dwupłaszczowe zbiorniki paliwowe, usytuowane na utwardzonym podłożu oraz spełniające wymogi przepisów przeciwpożarowych. Ponadto, rolnicy powinni zainstalować separatory substancji ropopochodnych. Natomiast w przypadku posiadania zbiorników o pojemności powyżej 2500 l., dodatkowo należy zarejestrować je w lokalnej jednostce Urzędu Dozoru Technicznego i dokonywać kontroli jego zewnętrznej raz na 2 lata.

W obecnym stanie prawnym nie jest jasne czy dostawca paliwa powinien weryfikować zgodność z przepisami posiadanych przez rolników zbiorników, jednak w przypadku dostarczenia paliwa do zbiornika niespełniającego wymogów prawa, to dostawcy grozi odpowiedzialność prawna – nałożenie wysokich kar lub utrata koncesji.

Wobec tego, dostawcy zmuszeni są w niektórych przypadkach do odmowy przywozu paliw do rolników, jeżeli nie mają pewności co do posiadanych przez nich zbiorników i nie są pewni czy mogą zweryfikować ich zgodność z prawem. Grozi to zwiększeniem kosztów produkcji rolniczej, w przypadku, gdy rolnicy będą musieli dokonywać zakupu paliw w mniejszych ilościach na oddalonych często od gospodarstw stacjach benzynowych.

W związku z tym, zdecydowano o wspólnym wystąpieniu Izb do administracji rządowej w celu interpretacji przepisów w zakresie odpowiedzialności za dostarczane rolnikom paliwo i informacji czy, i ewentualnie w jaki sposób dostawca powinien sprawdzać prawidłowość zbiorników, do których wlewa paliwo.

Ponadto, Prezes KRIR zaproponował, aby wspólnie wystąpić o uproszczenie przepisów dotyczących wymogów przechowywania paliw w zbiornikach dwupłaszczowych oraz konieczności instalowania separatora przez rolników. Samorząd rolniczy nie neguje konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami ropopochodnymi, jednak podejmowane w tym celu działania powinny być adekwatne do stopnia zagrożenia i uwzględniać specyfikę pracy w rolnictwie.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę