BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

XVIII Kaszubska Jesień Rolnicza

24 września 2015
Na terenie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu koło Kościerzyny w dniach 19 – 20 września 2015 roku odbyła się  XVIII Kaszubska Jesień  Rolnicza połączona z Dożynkami Diecezji Pelplińskiej. Był to czas szczególny, czas podsumowań i podziękowań za dary ziemi, a także podziękowań rolnikom za trud ich mozolnej pracy. Już po raz trzynasty nieodłącznym elementem tej imprezy była  Wojewódzka Wystawa Królików, a po raz ósmy odbyły się zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami o Memoriał Wojciecha Dąbrowskiego, człowieka, który całą swoją karierę zawodową poświęcił rozwojowi hodowli koni na Pomorzu. W tym roku po raz pierwszy odbyła się także Wystawa Gołębi Rasowych.

Podczas Kaszubskiej Jesieni Rolniczej swój dorobek  zaprezentowało około 40 firm obsługujących rolnictwo, ponad 40 ogrodników, koło 100 firm handlowych. Jak co roku odbył się pokaz ptactwa ozdobnego. Dwudziestu hodowców zaprezentowało ptactwo egzotyczne, ozdobne oraz domowe, takie jak kury, kaczki, bażanty przepiórki, perliczki.

W niedzielę 20 września odbyły się Dożynki Diecezji Pelplińskiej. Uroczysta msza dożynkowa koncelebrowana była przez Ks. Bp Ryszarda Kasynę. Tuż po niej korowód dożynkowy przemaszerował  do sceny na teren wystawienniczy Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Tam odbyła się pozostała część uroczystości dożynkowych.  Z rąk pana Kazimierza Plocke, sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy i pracownicy PODR w Gdańsku, działający na rzecz rozwoju rolnictwa oraz lokalnej społeczności,  otrzymali honorowe odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Oznaki otrzymali: Iwona i Ryszard Lewandowscy z gminy Nowa Karczma, Józef Jakubek z gminy Lipusz, Sławomir Muszyński z gminy Stara Kiszewa oraz Bożena Karczewska i Jan Paluszek – pracownicy PODR. Na wniosek Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego, sołtysi Ryszard Mański, Krzysztof Michnowski, Józef Formela, Jan Zdrojewski oraz Jan Zaborowski, otrzymali pamiątkowe nagrody od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za zasługi na rzecz społeczności lokalnych oraz poprawy bytu i rozwoju gospodarczego mieszkańców wsi pomorskich.

Tuż po głównych uroczystościach dożynkowych odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, podsumowanie Wojewódzkiej Wystawy Królików,  Wystawy Gołębi Rasowych oraz  konkursu AGROLIGA 2015, którego celem jest upowszechnianie pozytywnych wzorców, promowanie  najlepszych rolników i najlepszych firmy pracujących na rzecz rolnictwa. Spośród 25 wieńców dożynkowych, biorących udział w konkursie, I miejsce zajął wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Pączewie. W Wojewódzkiej Edycji konkursu AGROLIGA 2015 zwycięzcą w kategorii rolnicy został pan Kazimierz Śledź z miejscowości Rybiny (gmina Stegna). Pucharami, ufundowanymi przez Dyrektora PODR, nagrodzono Wdzydzki Park Krajobrazowy z Kościerzyny za najpiękniejsze stoisko tegorocznych Targów oraz Osadę Burego Misia za „ser górowi”  w konkursie Hit Targów.

Tego dnia na placu targowym odbył się konkurs kulinarny „Potrawy z roślin strączkowych”, a jego zwycięzcą zostało Koło Gospodyń Wiejskich z Koźmina (gmina Skarszewy), które przygotowało przepyszny pasztet strączkowy. Nagrodę ufundował PODR. Niedziela była dniem bogatym w różnorodne konkursy i zabawy. Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała bardzo udany Piknik Mleczny, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła zabawę edukacyjną pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której wszystkie chętne dzieci miały okazję poznać zasady bezpieczeństwa na drodze. Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Kościerzyny zorganizowało zawody strzeleckie. Emocji było co niemiara, a zwycięzcą został Paweł Jankowski z gminy Kościerzyna.

Cały dzień bawiły nas zespoły: „4 Asy” z Nowego Klincza, zespół FUKUS oraz gwiazda wieczoru – zespół VOX. Zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych i nawet przelotne deszcze nikogo nie wystraszyły.

Współorganizatorami Kaszubskiej Jesieni Rolniczej byli: Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Pomorski Związek Hodowców Koni. Naszymi Partnerami byli: Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), Pomorska Izba Rolnicza oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Patronat medialny objęli: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Kaszëbë, Telewizja KASZUBY, Kościerskie.info, kościerzyna24.info, pieknekaszuby.pl, !Pomorskie, Katolicka Rozgłośnia Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”, a także czasopisma: Pielgrzym, Rolnik Pomorski oraz Expres Rolniczy.

POWIĄZANE

W wyniku spotkania, które odbyło się 1 grudnia, Ministerstwo Rozwoju Gmin, Teryt...

Anna Gembicka - nowo mianowana Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, bardzo poważnie...

1 grudnia 2023 roku w Warszawie, odbyło się cykliczne, piąte już branżowe wydarz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę