aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zjednoczone Królestwo: Raport Komitetu ds. Zmian Klimatu (CCC) zaleca zmniejszenie konsumpcji mięsa i nabiału o 20%

30 stycznia 2020
Zjednoczone Królestwo: Raport Komitetu ds. Zmian Klimatu (CCC) zaleca zmniejszenie konsumpcji mięsa i nabiału o 20%

Zjednoczone Królestwo zobowiązało się, że do 2050 r. stanie się gospodarką zeroemisyjną netto. Zdaniem Komitetu osiągnięcie tego celu wymaga przekształcenia użytkowania gruntów w całej Wielkiej Brytanii. W 2017 r. użytkowanie gruntów – w tym rolnictwo, leśnictwo i torfowiska – skutkowało 12% udziałem w całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. Przy odpowiednim wsparciu rolnicy i zarządcy gruntów mogą zmniejszyć te emisje o prawie dwie trzecie. To przejście jest konieczne, aby osiągnąć status gospodarki zeroemisyjnej netto.

Nowy raport Komitetu przedstawia szczegółowy zakres opcji mających na celu ograniczenie emisji w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Publikuje się go w czasie znaczących zmian, ponieważ Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską i Wspólną Politykę Rolną.

Lord Deben, Przewodniczący Komisji ds. Zmian Klimatu, stwierdził: – Zmiana sposobu użytkowania naszej ziemi ma kluczowe znaczenie dla realizacji celu gospodarki zeroemisyjnej netto w Wielkiej Brytanii. Proponowane przez nas opcje sprawiłyby, że rolnicy i zarządcy gruntów – zarządcy ziemi – podejmą działania w celu zmniejszenia emisji. Takie postępowanie może zapewnić rolnikom nowe możliwości uzyskania dochodów, lepszą jakość powietrza, lepszą różnorodność biologiczną oraz więcej zieleni dla nas wszystkich. Ale potrzebne są poważne zmiany, a działania rządu są konieczne.

Dogłębna analiza Komitetu pokazuje, że emisje wynikające z użytkowania gruntów w Wielkiej Brytanii można zmniejszyć o 64% do około 21 Mt CO2 do 2050 r. Raport pokazuje, że można to osiągnąć bez wytwarzania mniejszej ilości żywności w Wielkiej Brytanii lub zwiększania importu z innych źródeł.

Istnieje pięć celów nowej polityki.

1. Zwiększenie sadzenia drzew – zwiększenie pokrycia lasów w Wielkiej Brytanii z 13% do co najmniej 17% do 2050 r. Przez sadzenie około 30 000 hektarów (90-120 mln drzew) lasów liściastych i iglastych każdego roku.

2. Zachęcanie do niskoemisyjnych praktyk rolniczych tj. nawozy o „kontrolowanym uwalnianiu”,

3. Przywrócenie torfowisk: co najmniej 50% torfowisk wyżynnych i 25% torfowisk nizinnych.

4. Zachęcanie do upraw bioenergetycznych do około 23 tys. hektarów rocznie.

5. Ograniczenie marnotrawienia żywności i spożycia żywności o największej emisji dwutlenku węgla - zmniejszenie 13,6 mln ton marnotrawionej żywności produkowanej rocznie o 20%, a spożycia wołowiny, jagnięciny i nabiału o co najmniej 20% na osobę, zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi zdrowego odżywiania.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę