aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka z gwiazdką

17 czerwca 2004

Na wsi w regionie tarnowskim przybywa gospodarstw agroturystycznych, lecz mimo to ceny wypoczynku są wyższe niż kiedyś. Właściciele gospodarstw twierdzą, że dzieje się tak dlatego, ponieważ klient wymaga coraz wyższego standardu.

W regionie tarnowskim większość gospodarstw zlokalizowana jest na południu, w najbardziej atrakcyjnych zakątkach Pogórza, w gminach Ciężkowice, Czchów, Iwkowa, Tuchów, Zakliczyn. Ale również bardziej na północy pojawiają się już wiejskie ośrodki wypoczynku. Na przykład w Przyborowie, gmina Borzęcin, w rejonie łowisk rybnych, jest już 5 gospodarstw agroturystycznych.

Ceny noclegów na wsi są porównywalne z tymi, które obowiązują w znanych miejscowościach letniskowych. Wynoszą zwykle 20-25 zł od osoby. - Agroturystyka nie jest już najtańszą formą wypoczynku, ale wynika to z faktu, że naszym gościom nie wystarczą już tylko świeże powietrze i zdrowa żywność. Oczekują oni wygód, a to pociąga za sobą nowe inwestycje i nowe wydatki. Teraz na przykład każdy chce mieć osobną łazienkę - mówi Piotr Drebot, właściciel gospodarstwa "Końskie Zdrowie" w Ciężkowicach.

- Zdarzają się jeszcze ceny noclegów w granicach 12-15 zł - zapewnia Jolanta Zych z oddziału Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zgłobicach k. Tarnowa. - Obecnie w naszym regionie jest już ok. 200 zarejestrowanych gospodarstw agroturystycznych, a każdego roku przybywa ich średnio 10 proc. Osoby zainteresowane wypoczynkiem na wsi informacje czerpią głównie z Internetu.

Oferta gospodarstw, które zarejestrowane są w różnych stowarzyszeniach agroturystycznych, jest bardzo bogata. Wczasowiczom proponuje się jazdę konną, ogniska, pieczenie prosiaka, spotkania z twórcami ludowymi, pokaz wypieku chleba, zimą kuligi itp.

Wkrótce - za sprawą PFTW "Gospodarstwa Gościnne" - gospodarstwa agroturystyczne zostaną skategoryzowane. Te o najwyższym standardzie będą miały trzy gwiazdki, tak jak pensjonaty czy hotele.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę