aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Angielski urlop

19 czerwca 2002

W Wielkiej Brytanii działalnością agroturystyczną zajmuje się coraz więcej gospodarstw wiejskich. Głównym powodem, dla którego turyści wybierają wypoczynek na wsi, są atrakcyjne krajobrazy, cisza, spokój i umiarkowana cena w stosunku do jakości usług. Goście oczekują wprawdzie wysokiego standardu gospodarstw turystycznych, lecz nie chcą, żeby był on tworzony kosztem szczególnej atmosfery, jaka panuje w rodzinnym gospodarstwie rolnym.

Na odpoczynek agroturystyczny i inne rodzaje turystyki w Wielkiej Brytanii turyści wybierają najczęściej Krainę Jezior (Lake District) w Anglii. W każdej angielskiej wsi można znaleźć popularną formę noclegu B&B –  bed and breakfast (łóżko i śniadanie). Można z niej korzystać przez sześć miesięcy w roku. Wynajmowanie pokoi nie jest głównym źródłem dochodów dla właścicieli gospodarstw, ale stanowi poważną ich część.

Ważną instytucją doradczą i promującą turystykę wiejską jest tzw. Biuro Wakacji na Wsi. Organizacja skupia ponad 1000 angielskich gospodarstw. Prowadzi szczegółowe badania rynkowe i rezerwację miejsc. Co roku wydaje ogólnokrajowy katalog ofert sprzedawany w kraju i za granicą. Przez turystykę wiejską rozumie się wszelkie formy oferty turystycznej gospodarstw rolnych, różnego rodzaju zakwaterowań, obsługę gości i atrakcje turystyczne.

W zachodnich regionach kraju udział gospodarstw rolnych, które powiększają swoje dochody poprzez oferowanie usług turystycznych, sięga już 23 proc.

MC, na podstawie: Cezariusz Papiernik: "Jak robią to inni?" (wydano przez tygodnik "Chłopska Droga")

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę