informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Bociania wioska

19 czerwca 2002

Niemiecka organizacja proekologiczna Euronatur przyznała wsi Tykocin na Podlasiu i kolonii Pentowo status Europejskiej Wioski Bocianiej. Specjalny dyplom władze miasta odebrały 6 czerwca 2001 r. Tytuł Europejskiej Wioski Bocianiej ma charakter prestiżowy i świadczy o wyjątkowych walorach ekologicznych danego miejsca.

W Polsce jest wiele miejscowości, które sprzyjają bocianom – np. w Żywkowie na Warmii ptaki założyły 45 gniazd, co jest absolutnym rekordem. Jednak zgodnie z założeniami projektu Euronaturu w danym kraju tylko jedno miejsce może być uhonorowane dyplomem. Wybór padł na Pentowo, które jest kolonią Tykocina nad rozlewiskami Narwi. Tam, w gospodarstwie państwa Toczyłowskich, zamieszkało 19 bocianich par. Gniazda znajdują się we wszystkich możliwych miejscach – na dachach, stodole, wszystkich gałęziach i pościnanych drzewach. Aby można było bezpiecznie obserwować ptaki, zbudowano specjalną 12-metrową "bocianią" wieżę (ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska). W ubiegłym roku w Pentowie mieszkały i rozmnożyły się 23 bocianie pary.

Polska jest europejską ostoją bociana białego. Co roku przylatuje do nas ok. 41 tysięcy par ze 160 tysięcy żyjących na świecie. Duża w tym zasługa ornitologów, którzy systematycznie remontują bocianie gniazda. Znaczna część polskiej populacji bociana żeruje w dolinach i rozlewiskach rzek Warmii, Mazur i Podlasia. 

Bocian w kilku słowach

  • żyje 25-30 lat,

  • składa od 2 do 6 jaj,

  • przez dwa miesiące dostarcza do gniazda 26-28 kg pożywienia,

  • żywi się myszami, rybami, rzadziej żabami,

  • od dwóch do pięciu lat dojrzewa do założenia rodziny,

  • do Afryki leci trzy miesiące i tyle samo czasu zajmuje mu powrót,

  • dziennie pokonuje około 180 km.

Bocianie prawo
Bocian symbolizuje wędrówkę, dobrą wróżbę, płodność, urodzaj, macierzyństwo, wierność małżeńską, a także mądrość, czujność, długowieczność i zmartwychwstanie. Rzymianie wierzyli, że młode bociany utrzymują stare, niezdolne do samodzielnego zdobywania pożywienia. Do tej pory znajduje to wyraz w tzw. bocianim prawie (łac. lex ciconaria), zobowiązującym dzieci do utrzymywania starych rodziców.

Ludowe wróżby
Zobaczyć pierwszego bociana w locie – rok pracowity i udany.
Jeśli bociek na gnieździe siedzi i w dodatku jest brudny – nieurodzaj pewny.
Kiedy bociani rodzice karmią 4 albo 6 piskląt – dobrobyt i szczęście murowane.

MC

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę