informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Coraz więcej turystów odwiedza Polskę

21 października 2004

O 20 proc. wzrosła liczba turystów odwiedzających Polskę w pierwszych ośmiu miesiącach 2004 roku - poinformował w środę w Poznaniu wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Adam Zaborowski.

"Do sierpnia nasz kraj odwiedziło ponad 40 mln turystów, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2003 i to mimo spadku liczby gości z krajów wschodniej Europy" - powiedział Zaborowski podczas konferencji prasowej.

Według niego, wzrost liczby turystów wynika ze wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (UE).

"Wstąpienie do UE dało Polsce nowy wizerunek, kraju bezpiecznego i otwartego na cudzoziemców. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale sądzę, że dobrze wykorzystujemy fakt bycia w Europie" - powiedział Zaborowski.

Według POT, cudzoziemcy chwalą sobie uproszczenie formalności granicznych i prawnych oraz uznawanie przez Polskę ubezpieczeń zdrowotnych i powypadkowych. Nie bez znaczenia są konkurencyjne z unijnymi ceny polskich produktów i usług, z czego korzystają głównie Niemcy i Słowacy.

O zwiększeniu ruchu cudzoziemców zdecydowało także m.in. utworzenie nowych połączeń prowadzonych przez tanie linie lotnicze, które łączą Polskę z 24 miastami w 14 państwach Europy, promocja trasy promowej Via Baltica oraz ulepszenie polskiej bazy sanatoryjnej, która niższymi cenami usług rywalizuje o pacjentów z Niemiec i innych krajów unijnych.

Jedynym negatywnym skutkiem naszej akcesji do UE był spadek o ok. 15 proc. liczby turystów z krajów Europy Wschodniej, co spowodowane było wprowadzeniem wiz.

Według Zaborowskiego, w najbliższym czasie głównym celem działań POT będzie promocja polskiej turystyki w państwach zamorskich tj. w Korei Płd., Chinach, Japonii i Brazylii.

"Przyciągnie to rzeszę turystów, a co za tym idzie przyszłych inwestorów. Musimy pamiętać, że turysta japoński zostawia w Europie ok. 2,5 tys. dolarów. Dlaczego nie miałby zostawić ich także u nas?" - dodał Zaborowski.

Celem POT jest promocja oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą oraz tworzenie warunków współpracy organów administracji rządowej i samorządowej. Podstawą promocji są wydawnictwa, które osiągają 1,5 mln egzemplarzy i wydawane są w 11 językach.

Konferencja prasowa Polskiej Organizacji Turystycznej towarzyszyła rozpoczętemu w środę w Poznaniu największemu spotkaniu branży turystycznej w Polsce - XV Międzynarodowemu Salonowi Turystycznemu TOUR-SALON. W Targach bierze udział ponad 500 wystawców i firm z 46 krajów. Impreza zakończy się w sobotę.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę