aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Coraz więcej turystów odwiedza Polskę

21 października 2004

O 20 proc. wzrosła liczba turystów odwiedzających Polskę w pierwszych ośmiu miesiącach 2004 roku - poinformował w środę w Poznaniu wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Adam Zaborowski.

"Do sierpnia nasz kraj odwiedziło ponad 40 mln turystów, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2003 i to mimo spadku liczby gości z krajów wschodniej Europy" - powiedział Zaborowski podczas konferencji prasowej.

Według niego, wzrost liczby turystów wynika ze wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (UE).

"Wstąpienie do UE dało Polsce nowy wizerunek, kraju bezpiecznego i otwartego na cudzoziemców. Mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale sądzę, że dobrze wykorzystujemy fakt bycia w Europie" - powiedział Zaborowski.

Według POT, cudzoziemcy chwalą sobie uproszczenie formalności granicznych i prawnych oraz uznawanie przez Polskę ubezpieczeń zdrowotnych i powypadkowych. Nie bez znaczenia są konkurencyjne z unijnymi ceny polskich produktów i usług, z czego korzystają głównie Niemcy i Słowacy.

O zwiększeniu ruchu cudzoziemców zdecydowało także m.in. utworzenie nowych połączeń prowadzonych przez tanie linie lotnicze, które łączą Polskę z 24 miastami w 14 państwach Europy, promocja trasy promowej Via Baltica oraz ulepszenie polskiej bazy sanatoryjnej, która niższymi cenami usług rywalizuje o pacjentów z Niemiec i innych krajów unijnych.

Jedynym negatywnym skutkiem naszej akcesji do UE był spadek o ok. 15 proc. liczby turystów z krajów Europy Wschodniej, co spowodowane było wprowadzeniem wiz.

Według Zaborowskiego, w najbliższym czasie głównym celem działań POT będzie promocja polskiej turystyki w państwach zamorskich tj. w Korei Płd., Chinach, Japonii i Brazylii.

"Przyciągnie to rzeszę turystów, a co za tym idzie przyszłych inwestorów. Musimy pamiętać, że turysta japoński zostawia w Europie ok. 2,5 tys. dolarów. Dlaczego nie miałby zostawić ich także u nas?" - dodał Zaborowski.

Celem POT jest promocja oraz tworzenie pozytywnego wizerunku Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą oraz tworzenie warunków współpracy organów administracji rządowej i samorządowej. Podstawą promocji są wydawnictwa, które osiągają 1,5 mln egzemplarzy i wydawane są w 11 językach.

Konferencja prasowa Polskiej Organizacji Turystycznej towarzyszyła rozpoczętemu w środę w Poznaniu największemu spotkaniu branży turystycznej w Polsce - XV Międzynarodowemu Salonowi Turystycznemu TOUR-SALON. W Targach bierze udział ponad 500 wystawców i firm z 46 krajów. Impreza zakończy się w sobotę.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę