aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy Podobas się spodoba?

4 sierpnia 2003

Czteroletni żubr Podobas dołączy do stada w Gołuchowie. Przywieziony ze Smardzewic byk przechodzi kwarantannę. Jeśli zostanie zaakceptowany przez krowy, stanie się głównym reproduktorem stada.

Zagroda żubrów w Gołuchowie istnieje od 1977 roku. Zwierzęta żubry i daniele żyją na obszarze 22 hektarów. W minionych latach w zagrodzie wymieniono kilkadziesiąt żubrów. Ostatnio w gołuchowskim parku żyły wyłącznie krowy urodzone w zagrodzie. Jednak ze względu na na zdrowie potomstwa zwierzęta wymieniono została tylko Podrywka. Dowieziono dwie krowy z Niepołomic Polę i Polną. Przed trzema dniami do Gołuchowa przyjechał Podobas. Byk zastąpił Pomerusa, który był agresywny i niebezpieczny dla innych mieszkańców zagrody. 

Podobas ma cztery lata. Przyjechał z Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach, na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego. Obecnie w zagrodzie żyją trzy krowy i dwa małe cielaki – informuje Zbigniew Kusza, wicedyrektor Ośrodka Kultury Leśnej. 

Dwa cielaki nie mają jeszcze imion. W najbliższych dniach ocieli się kolejna krowa. Uroczyste ,,chrzciny'' odbęda się we wrześniu. Tradycją w Gołuchowie stały się konkursy organizowane w szkole na najładniejsze imię. Wszystkie żubry w kraju mają imiona zaczynające się na po lub pl. Wszystkie są rejestrowane przez centralną instytucję Księgę Rodowodową Żubrów. 

W gołuchowskiej zagrodzie może żyć sześć, osiem żubrów. Zdarza się jednak, że jest ich więcej. Wtedy przekazywane są do innych zagród. Obecnie najstarsza w stadzie jest urodzona w 1992 roku Podrywka. Żubry żyją średnio dwadzieścia lat.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę