aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Dlaczego na wieś?

4 maja 2007
Co to jest agroturystyka?

Agroturystyka to nowy, szczególny rodzaj turystyki wiejskiej, znanej w Polsce od lat jako wczasy pod gruszą. Jest formą wypoczynku u rolnika, w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, gdzie możemy mieszkać, jadać wspólne posiłki z gospodarzami, uczestniczyć w niektórych pracach polowych, obserwować hodowlę zwierząt i produkcję roślinną. Mamy zapewnioną domową atmosferę i możemy liczyć na zdrową, świeżą żywność. Mieszkanie na wsi to przestrzeń, swoboda, świeże powietrze, zieleń. Można czynnie uprawiać sporty letnie, zimowe, zbierać runo leśne, łowić ryby, fotografować zwierzęta. Agroturystyka jest antidotum na uciążliwości egzystencji współczesnego mieszkańca miast. Jest jedną z form turystyki alternatywnej przeciwko masowym i silnie skomercjalizowanym sposobom wypoczynku. Jednocześnie jest też dodatkowym źródłem dochodu dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

Ekologiczny urlop

Gwałtowny rozwój techniki, powstanie dużych aglomeracji miejskich, hałas, zanieczyszczenie środowiska rodzą potrzebę zmiany stylu życia i chociaż krótkotrwałej ucieczki od miejskiego zgiełku. To właśnie agroturystyka zapewnia bezpośredni kontakt z przyrodą i odpoczynek. Do tego jest formą ekoturystyki, ponieważ ma minimalny wpływ na środowisko, nie wymaga nakładów inwestycyjnych i wznoszenia nowych budynków, dzięki czemu przyczynia się do zachowania środowiska wiejskiego. Gdy dodać do tego jeszcze fakt, że najczęściej agroturystyka jest związana z gospodarstwami ekologicznymi, okazuje się, że jest to najbardziej naturalna forma odpoczynku. Zwłaszcza w Polsce jest to naprawdę zdrowy wypoczynek – niskie wykorzystywanie przez lata nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, gwarantuje wysoką ekologicznie jakość spożywanych produktów rolnych we wszystkich gospodarstwach agroturystycznych.

Europejskie trendy

W Europie Zachodniej agroturystyka przeżywa prawdziwy renesans. Cieszy się tam poparciem władz państwowych i lokalnych. Zdobyła już ważną pozycję na rynku turystycznym, angażując 10-20% popytu. Jest dobrym sposobem zwiększania dochodu i zatrudnienia. Jest to szansa dla tych, którzy nie chcą być rolnikami, ale swoją przyszłość wiążą z życiem na wsi. Agroturystyka jest dziś podstawowym elementem promocji przyjazdów do większości krajów europejskich i nawet dla jednodniowych turystów ma szereg atrakcji. Proponuje się im specjalne formy spędzania wolnego czasu: festyny, pokazy związane z rolnictwem, usługi gastronomiczne z tradycyjną kuchnią, sklepy, degustacje miejscowych produktów żywnościowych – wina, piwa, przetworów mlecznych.
Dla tych turystów, którzy pragną pozostać dłużej proponuje się pokoje gościnne i samodzielne mieszkania urlopowe z odrębną kuchnią. W krajach skandynawskich popularne są domki letniskowe przy gospodarstwach rolnych. W Holandii turyści korzystają z własnych lub wynajmowanych przyczep kempingowych albo namiotów. Niektórzy właściciele goszczę głównie młodzież, oferując im noclegi w schroniskach.

Zalety agroturystyki

Agroturystyka przyczynia się do rozwoju gospodarstw rolnych oraz miejscowej infrastruktury. Aktywizuje miejscowy rynek pracy. Zmusza rolników do rozbudowy i modernizacji zasobów mieszkaniowych. Daje dodatkowe dochody gospodarzom i budżetom lokalnym. Zatrzymuje ludzi młodych w gospodarstwach rolnych. Stwarza możliwość atrakcyjnego wypoczynku zwłaszcza dla osób mniej zamożnych. Jednocześnie pozwala na zachowanie rodzinnych gospodarstw rolnych, pomaga chronić wiejski styl życia i kultywować tradycje wsi.POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę