aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do Rosji z wizą

6 marca 2003

Rosja wprowadzi 1 lipca tego roku wizy dla obywateli Polski – wynika z zakończonych w Moskwie rozmów prowadzonych przez delegację polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Moskwa nie zgodziła się na proponowany przez Polskę "wariant ukraiński".

Wprowadzenie wiz będzie odpowiedzią na podobny krok ze strony naszego kraju, który wprowadza 1 lipca wizy dla obywateli rosyjskich w związku ze zbliżającym się członkostwem w Unii Europejskiej.

Dyrektor Departamentu Konsularnego i Polonii w MSZ Janusz Skolimowski poinformował po zakończeniu rozmów, że strona rosyjska nie zgodziła się na wariant asymetryczny, zwany też "ukraińskim". Według takiego rozwiązania, Rosja nie wprowadzałaby wobec Polaków wiz, zaś Polska wydawałaby takie dokumenty Rosjanom bezpłatnie.

Ten wariant nie został przyjęty. Strona rosyjska podkreśliła zasadę wzajemności – powiedział Skolimowski. Jak dotychczas, wariant asymetryczny zaakceptowała jedynie Ukraina. Oprócz Rosji, możliwość podobnego rozwiązania problemów wizowych wyklucza na razie także Białoruś.

Według Skolimowskiego, po 1 lipca polskie konsulaty w Moskwie, Petersburgu, Irkucku i Kaliningradzie będą w stanie wydawać Rosjanom łącznie do 350 tys. wiz rocznie. Większość wniosków będzie rozpatrywana w okresie nie dłuższym niż jeden dzień.

Dziennikarzom zaprezentowano w środę nowe pomieszczenie konsulatu. Zainstalowano w nim 13 okienek do przyjmowania wniosków wizowych i wydawania wiz. Według konsula generalnego RP w Moskwie, Tomasza Klimańskiego, sprawami wizowymi zajmować się będzie 41 osób, a w ciągu dnia w Moskwie wizę będzie mogło uzyskać do tysiąca chętnych.

Dyrektor Skolimowski przyznał, że do dalszych rozmów pozostawiono jedną z najważniejszych kwestii – sprawę ceny wiz. Polska proponuje Rosji, by dokumenty te były maksymalnie tanie, jednak zapowiada, że zastosuje całkowitą zasadę wzajemności i cena wiz wydawanych przez oba kraje będzie jednakowa.

Ustalono natomiast, jakie grupy będą otrzymywać wizy bezpłatnie. Będą to osoby udające się na studia, członkowie oficjalnych delegacji, młodzież do 16 roku życia, osoby, które ukończyły 70 lat bądź są inwalidami, ludzie odwiedzający groby bliskich, członkowie ekip sportowych, delegacji kulturalnych i oświatowych. Osobom, które udowodnią celowość częstych podróży do Rosji lub Polski (chodzi tu m.in. o biznesmenów lub kierowców ciężarówek), będą wydawane wielokrotne wizy wjazdu na okres jednego roku.

Rosja zobowiązała się także, że wnioski wizowe obywateli RP będą rozpatrywane w terminie do pięciu dni roboczych. Można powiedzieć, że załatwione jest około 95 proc. spraw spornych – podsumował negocjacje Janusz Skolimowski.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę