aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekorolnictwo w modzie

13 grudnia 2004

Przeciętny rolnik zarabia miesięcznie 1200 zł - podaje Polska Akademia Nauk. Rolnik zajmujący się agroturystyką ekologiczną - nawet 5 razy więcej.

W Polsce są doskonałe warunki na przykład do obserwacji ptaków. Rezerwat ptaków w Suffolk w Anglii ma rocznie milion funtów zysku i zatrudnia 60 osób. W Polsce takich rezerwatów może powstać kilkadziesiąt. Władze gminy w dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku chcą je stworzyć wykorzystując unijne dotacje.

Jeżeli rolnik chce przestawić się na agroturystykę, może dostać 100 tys. zł, nie więcej jednak niż 50% wydatków, które poniesie w związku z tą zmianą . - mówi Jarosław Petz z Doradztwa Europejskiego.

Rolnicy, którzy chcą założyć ekologiczne gospodarstwo, mogą dostać też dotacje z Ekofunduszu.

Ekofundusz wspiera zakładanie plantacji wierzby energetycznej i innych roślin energetycznych, które rolnik zbiera jak zboże i sprzedaje do kotłowni . - wyjaśnia Stanisłw Sitnicki z Ekofunduszu.

Opłaca się produkcja ekologicznych jaj - jedno kosztuje 70 groszy, dwa razy więcej, niż zwykłe. W polską ekologiczną żywność inwestują niemieckie fundacje. Rolnik z Podlasia wytwarzający tłusty ziołowy ser, dostał 50 tys. zł na rozwój produkcji. Inwestycje mogą szybko się zwrócić, bo polska żywność coraz częściej trafia na stoły mieszkańców Unii.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę