dnikukurydzy_210818

Góralski karnawał 

6 lutego 2003

Przejazdem saniami konnymi przez wieś rozpoczął się w środę 31. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. To największa w sezonie zimowym impreza folklorystyczna na Podhalu. Karnawał wypełnią, przede wszystkim, konkursy grup kolędniczych oraz tańca zbójnickiego.

Tradycyjnie imprezę rozpoczął przejazd saniami konnymi przez wieś z kapelami góralskimi oraz gośćmi specjalnymi imprezy. Każdego roku góralscy artyści przy dźwiękach muzyki zapraszają w ten sposób turystów na otwarcie karnawału do Domu Ludowego. Po raz pierwszy od kilku lat śniegu na ulicach Bukowiny nie zabrakło i muzycy nie musieli przesiadać się z sań do konnych zaprzęgów na kołach.

W środę wieczorem w Domu Ludowym zaplanowano spektakl w gwarze góralskiej „Baby i dezerterzy” w wykonaniu działającego w Bukowinie Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka. „Baby i dezerterzy” to sztuka Aleksandra Fredry „Damy i huzary” przełożona na gwarę i realia podhalańskie przez Jana Gutta-Mostowego.

W czwartek rozpoczną się zmagania konkursowe grup kolędniczych oraz wykonawców tańca zbójnickiego, które potrwają do soboty. Każdego dnia towarzyszyć im będą prezentacje zespołów regionalnych oraz popisy ludowych par tanecznych. W piwnicach Domu Ludowego będzie można oglądać wystawę twórczości artystów ludowych oraz prac uczniów Szkoły Ginących Zawodów, która działa przy bukowińskiej placówce.

W niedzielę, w ostatnim dniu karnawału, zostaną ogłoszone wyniki zmagań konkursowych. Cały dzień wypełnią imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, wyścig kumoterek, czyli dwuosobowych sań góralskich, zawody w jeździe na nartach za koniem z jeźdźcem i bez. Będzie też przejazd zaprzęgów paradnych i wyścigi furmanów. Wieczorem, na zakończenie karnawału odbędzie się zabawa ludowa, od lat ciesząca się wielką popularnością wśród turystów.

Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej organizowany jest od 1973 roku. Każdego roku impreza przyciąga kilka tysięcy turystów spędzających ferie pod Tatrami. W 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Światowej Federacji Miast Karnawałowych, skupiającej takie potęgi, jak na przykład Rio de Janeiro.


POWIĄZANE

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...

Mimo unijnych dopłat, które już w około 50 proc. składają się na ogólne dochody ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę