informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

GPS dla GOPR

19 listopada 2002

Bieszczadzcy GOPR-owcy – wraz z kolegami z kilkunastu innych górskich grup ratowniczych – pomyślnie przetestowali system łączności satelitarnej GPS. Dzięki niemu szybciej i bezpieczniej można będzie teraz dotrzeć do zagubionych w górach turystów.

Niewielkie urządzenie łączności satelitarnej – zwane z angielska „GPS-em”, od skrótu nazwy Global Positioning System – w połączeniu z programem komputerowym z mapami numerycznymi dokładnie pozwala prześledzić każdy krok ratownika podczas akcji w górach. W stacji GOPR-u w Ustrzykach Górnych kilkudziesięciu karpackich ratowników najpierw w teorii, a później w praktyce przetestowało działanie systemu. 

System obróbki danych GPS pozwala na sterowanie akcją, na zaplanowanie akcji i przeprowadzenie jej, na określenie położenia patroli w terenie, określenie ewentualnego poszkodowanego w terenie. Jeżeli poszkodowany dysponuje urządzeniem typu GPS, podaje swoje koordynaty, wtedy w jednym momencie możemy określić, kto jest najbliżej niego i jak do niego najłatwiej dojść – mówi Bartłomiej Twardowski z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Nowoczesne urządzenia są już na wyposażeniu Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Jedno z nich może być instalowane w samochodzie, skąd można dowodzić akcją ratowniczą.

GPS-y są coraz popularniejsze wśród wytrawnych turystów samotników. Nawet przy gęstej mgle i utracie orientacji, posługując się wskazaniami GPS-u i pomocy nowego programu obsługiwanego przez GOPR-owców, zagubiony bez problemów wybrnie z opałów i dotrze do najbliższego schroniska.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę