aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Grabów zaprasza

13 marca 2006

Wieś Grabów znana jest w Polsce nie tylko własnej odmiany cebuli wyhodowanej przez miejscowych rolników, ale także ze Święta Palanta, które  co roku  przyciąga   rzesze turystów z całego kraju , którzy zapartym tchem śledzą zmagania palanciarzy. Jest to jedyna taka impreza w kraju, a nawet w Europie. Organizowana jest zawsze we wtorek po świętach wielkanocnych Nikt dokładnie jednak  nie wie kiedy to chłopi kijami do zabijania świni zaczęli  po raz pierwszy  odbijać piłkę  miedzy ,,Piekłem’’, a ,,Niebem’’ dając początek temu niezwykłemu świętu przedłużającemu o jeden dzień wielkanocne świętowanie. Nikt jednak nie zastanawia się kiedy się to stało bo najważniejsze  jest jednak , że w tym dniu wszyscy w Grabowie doskonale się bawią zapominając o czekającej ich nazajutrz szarej rzeczywistości.

Święto Palanta jest  zatem dla mieszkańców tej podłęczyckiej  gminy tym samym co karnawał dla Brazylijczyków. W pierwszy dzień po świętach wielkanocnych rzemieślnicy w Grabowie nie pracują ,a za to spotykają się na gminnym rynku aby jak co roku rozegrać palantowe zawody, a później dalej świętować przy suto zastawionych stołach. Wówczas to Ryszard Kostrzewski, wójt  Grabowa przekazuje swoją władze na czas trwania tego jedynego w swoim rodzaju festynu  Adamowi Rapackiemu, aktualnemu prezesowi Klubu Palanta.

Po okolicznościowych przemówieniach i chwili ciszy poświęconej tym palantom, którzy już odeszli z tego świata następuje wybór zawodników dwóch przeciwnych drużyn. Wyboru graczy dokonują kapitanowie drużyn czyli ,,matki’’, którymi są najstarsi grabowscy palanciarze. Natomiast prezes Klubu Palanta dokonuje pasowania na członków Klubu młodych rzemieślników rozpoczynających dopiero swoją działalność gospodarczą. W grze tej nie ma zwycięzców ani pokonanych. Wszyscy doskonale się bawią , ponieważ jak mówią słowa ,,Ody’’ napisanej na część Klubu Palanta:

"Niech nam żyje palant stary.
 Zawsze żywy, zawsze jary.
 Będziem grali całe życie
A po śmierci i w błękicie.
Raz na piekle raz na niebie
Jeszcze nie grasz – porwie ciebie
Taki Palant gra ciekawa
Jest kibiców co niemiara"

Zdaniem Janusza Jankowskiego, kierownika wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy  ,,Dzień Palanta’’ w Grabowie jest bardzo dobrym narzędziem do kształtowania wizerunku powiatu, jako atrakcyjnego pod względem turystycznym, mającego bogatą historie i tradycję oraz dynamicznego, radosnego miejsca z tzw. ,,klimatem’’. Dlatego też z roku na rok coraz więcej osób odwiedza Grabów. Wprawdzie na terenie gminy nie ma hotelu ale na gości , czekają   liczne kwatery w gospodarstwach  agroturystycznych.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę